Zürafalar, Cinsel Rekabet Yüzünden Uzun Boyunlu Olabilir!

Hepimizin bildiği gibi gezegenimiz, birçok ilginç canlıya ev sahipliği yapıyor. Uzun boyunlarıyla tanınan zürafalar da bu canlılar arasında yer alıyor. Zürafaların boyunlarının neden bu kadar uzun olduğu da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Popüler bir inanışa göre en uzun kara hayvanı olan zürafalar, gıda için yüksek ağaç yapraklarına uzanarak uzun boyunlara sahip oldu.

Diğer teorilerde ise bunun cinsel seçilim nedeniyle olduğu belirtiliyor. Buna göre erkek zürafalar arasındaki rekabet, boyunların uzamasına neden oldu. Yayımlanan yeni bir araştırmayı yürüten bilim insanları da soyu tükenmiş zürafa türlerinin kalıntılarının, bu evrimsel mekanizmalara ışık tutabileceğini düşünüyor.

Boyunların dövüşmek için kullanılması modern zürafaların oluşmasına neden olmuş olabilir

Çalışmanın yazarları, modern zürafalarının uzun boyunlarının kökenlerinin eşler için rekabete dayanabileceğini ifade etti. Buna göre bu vahşi hayvanlar, eşleri için birbirlerine kafa atarak dövüştü. Uzmanlar da bu ‘kafa dövüşlerinin’ uzun boyunlarda etkili olabileceğini aktardı.

Shi-Qi Wang liderliğindeki araştırma ekibi, yaklaşık 17 milyon yıl önce yaşamış olan Discokeryx xiezhi isimli bir fosil keşfetti. Yeni bir zürafa türü olan bu hayvanın miğfer benzeri bir kafaya, karmaşık baş ve boyun eklemlerine sahip olduğu görüldü. Araştırmacılara göre bu özellikler, şiddetli bir kafa vurma davranışı için bir adaptasyon gösteriyor.

Bulgular, zürafaların kafalarını eşleri için rekabet etmek için diğer erkeklere karşı bir silah olarak kullandığını ortaya koyuyor. Biraz daha açacak olursak bu canlılar arasında yaşanan cinsel rekabet sonucunda boynu daha uzun olanlar üstünlük kazanmış olabilir. Boyunların dövüşlerde kullanılması da sonraki nesillerin bu organlarının daha uzun olmasına ve nihayetinde günümüzdeki zürafaların oluşmasına katkı sağlamış olabilir.

Sonuç olarak bilim insanları, bu muazzam canlıların evriminin bilinenden çok daha karmaşık olduğunu söylüyor. Araştırma sonuçları da yiyecek için rekabete ek olarak cinsel mücadelenin de evrimlerinde kilit bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

Yorum yapın