Yüksek ses çelişkisi: Hem yapıyorlar; hem de rahatsız oluyorlar

İngiltere’nin dijital düzenleyicisi Ofcom, ülkedeki insanların neredeyse yarısının halka açık yerlerde telefonlarından rahatsız edici seviyelerde yayın izlediğini belirledi. Tahmin edebileceğiniz gibi, rahatsız edici seviyelerde yayın izlemek, birisinin halka açık yerlerde kulaklık olmadan yüksek sesle müzik çalması veya telefonda video izlemesi olarak tanımlanıyor. Bildirilene göre bu davranış, ilginç bir şekilde Birleşik Krallık’taki her on kişiden sekizini rahatsız ediyor. İlginç olan, neredeyse her 10 kşiden beşi bunu yaparken, yine 10 kişiden sekizinin bundan rahatsız olması.

Muhtemelen tahmin edeceğiniz gibi, sesli yayının gençler tarafından yapılma olasılığı çok daha yüksek ve yaşlandıkça bundan rahatsız olma oranı daha fazla artıyor. Ancak garip bir şekilde, sesli yayın yapanların dörtte üçü, başka birinin telefonundan sesli yayın yaptığını duymayı sinir bozucu buluyor. Oranlara bakılırsa, diğer insanların da onların sesli yayınlarını rahatsız edici bulduğunu fark etmemiş gibi görünüyorlar.

Ayrıca, yüksek sesle yayın yapanların müzik dinlemek yerine görüntülü görüşme yapma olasılığı daha yüksek. Ankete katılanların yaklaşık %36’sı telefonlarında müzik dinlediklerini söylüyor. Görüntülü görüşme yaptıklarını söyleyenlerin oranı %45 ve video izlediklerini söyleyenlerin oranı %46.

Eğer halk içinde yüksek sesli bir şeyler izliyor ya da dinliyorsanız ve azarlanmaktan endişe ediyorsanız, en azından BK’de endişelenmenize gerek yok gibi gözüküyor. Bulgular, insanların yalnızca %9’unun başkalarından yüksek sesli yayını durdurmalarını istediğini söylüyor. Çoğu kişi hiçbir şey yapmamayı veya bölgeden uzaklaşmayı tercih ediyor. Ancak yakınınızda ebeveynler varsa daha dikkatli olmak isteyebilirsiniz, çünkü ebeveynlerin böyle bir istekte bulunma ihtimalleri diğerlerinin iki katı.

Yorum yapın