Xbox’tan Mobil Oyun Mağazası Geliyor

2017’de tanıttığı Game Pass sistemi ile hem Xbox oyuncularının hem de PC oyuncularının kalbinde taht kuran Xbox, yıllar içerisinde bu abonelik sistemini geliştirerek ilerledi. Hatta bir noktada şirket, dünyanın en büyük oyuın şirketlerinden olan Bethesda ve Activision Blizzard’ı da bünyesine katmıştı.

Tüm oyun sektörü Xbox’ın bir sonraki hamlesini merakla beklerken ortaya çıkan bilgiler, Xbox’ın sıradaki hedefinin mobil cihazlar olduğunu gösterdi. Görünüşe göre önümüzdeki yıl Google Play Store ve App Store için biraz zorlu geçecek.

Xbox’tan mobil oyun mağazası geliyor

Activision Blizzard’ı satın almasıyla birlikte dünyanın en popüler mobil oyunlarından olan Candy Crush serisi ve Call of Duty Mobile’ın da haklarına sahip olan Microsoft, görünüşe göre mobil oyun piyasasının getirilerinden bir pay istiyor. Her ne kadar büyük yapımlar PC ve ana akım konsollara çıkıyor olsa da ufak tefek oyunlarla yetinen mobil oyuncular, uygulama içi harcama yapma konusunda hem PC hem de konsol oyuncularına büyük bir fark atıyor.

Durum böyle olunca da Microsoft ve haliyle Xbox, mobil platformlarda piyasayı domine edecek bir “oyun mağazası” için çalışmalara başladı bile. The Verge’in haberine göre Microsoft, tıpkı PC platformunda kullandıklarını Xbox uygulamasına benzer bir mobil uygulama üzerinde çalışmalara başladı. Henüz net bir bilgi ya da sızıntı olmasa da güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre Microsoft, İlk etapta Activision Blizzard ve alt şirketi olan King’in tüm oyunlarını ve anlaşma yapacağı 3. parti firmalarını oyunlarını da dahil edecek. Ayrıca sektördeki bazı uzmanlara göre Xbox, uygulamayı kullanıma sunduktan sonraki 1 yıl içerisinde Game Pass benzeri abonelik sistemi ile ücretli oyunları ücretsiz sunabilir ve oyun içi ürün hediye edebilir.

İddiaların her ne kadar bir kesinliği olmasa da Xbox’ın Game Pass sistemi, bulut sistemi ve Bethesda’yı satın alması da benzer şekilde sızdırılmıştı. Tabii ki Microsoft ve Xbox yetkilileri bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı ancak 2023 yılındaki Xbox etkinliğinde bu iddiaların doğru olup olmadığını öğrenebiliriz.

Yorum yapın