Windows lisansınızın süresi yakında dolacak hatası

Bildiğiniz üzere Microsoft, Windows 7 ve sonrasında gelen işletim sistemlerinin tamamında, sisteminizi herhangi bir ürün anahtarı olmadan da kurabilmenize izin veriyor.

Hem işletim sistemini test etmeniz hem de beğenmeniz durumunda ürün anahtarı satın almanız için size verilen bir süre sonrasında ‘Windows lisansınızın süresi yakında dolacak’ şeklinde bir hata alabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizler için bu hatanın ne olduğuna ve bu problemi nasıl çözebileceğinize değiniyoruz.

Windows ürün anahtarınızı eklemek oldukça kolay

Windows lisansı süresi yakında dolacak hatası, birden fazla gerekçeden kaynaklanabiliyor. Elbette ilk akla gelen, kurulumunu gerçekleştirdiğiniz Microsoft Windows sürümü için geçerli bir ürün anahtarı girmemiş olmanızdır. Bununla birlikte Microsoft Windows anahtarınızın kayıtlı olduğu hesabınızla işletim sisteminizde giriş yapmamış da olabilirsiniz. İşte bu problemi gidermek için uygulamanız gerekenler…

Çözüm 1: Ürün anahtarını tanımlamak

 • Bu yöntem için öncelikle Microsoft Windows için yasal bir ürün anahtarı satın almış olmanız lazım.
 • Ürün anahtarınızı aldığınızdan ve not ettiğinizden emin olduktan sonra Başlat > Ayarlar sekmesine girin.
 • Bu aşamada Güncelleştirme ve Güvenlik > Etkinleştirme > Güncelleştirme ürün anahtarı > Ürün anahtarını değiştir sekmesine gidin.
 • Toplam 25 karakterlik ürün anahtarınızı girdikten sonra Microsoft Windows işletim sisteminiz etkinleştirilmiş olacaktır.

Çözüm 2: Windows lisanslı hesabınıza giriş yapmak

 • Eğer daha önce Microsoft Windows hesabınızla ilişkilendirilmiş bir ürün anahtarınız varsa, bunun için anahtarı ayrıca hesabınıza eklemenize gerek yok.
 • Microsoft Windows’un kurulum aşamasında Microsoft hesabınızı kullanmayı tercih ettiyseniz, ürün anahtarınız otomatik olarak sisteme tanımlanacaktır.
 • Eğer kurulum aşamasında yerel hesapla kurulum yapmayı tercih ettiyseniz, Microsoft Windows hesabınıza giriş yapmanız gerekecek
 • Bunun için yapmanız gereken Bunun için yapmanız gereken Başlat > Ayarlar > Hesaplar sekmesine girmek… Bu aşamada daha önce Microsoft Windows ürün anahtarınızla ilişkilendirilmiş hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini yazarak giriş sağlayın. Daha sonra bilgisayarı tekrar başlatmanız yeterli.

Kontrol aşaması: Windows’um etkin mi?

 • Son olarak Microsoft Windows işletim sisteminizin etkin olup olmadığını kontrol edelim.
 • Kullanabileceğiniz ilk yöntem, Bu bilgisayar > Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Sistem sekmesine girmek ve en aşağıdaki ‘Windows etkinleştirme’ sekmesine gitmek.
 • Eğer ‘Windows etkinleştirildi’ ibaresini görüyorsanız herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Bu yazımızda sizler için ‘Windows lisansınızın süresi yakında dolacak’ hatasının nasıl çözülebileceğine değindik. Konuyla ilgili görüş ve fikirlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorum yapın