Windows 11 Oyun Performansı Nasıl Artırılır?

Microsoft, piyasaya sürülmeden önce sık sık Windows 11’in oyunlar için en iyi işletim sistemi olacağından bahsediyordu. Windows 11, yapılan oyun testlerine bakılırsa Windows 10 ile neredeyse aynı performansı sunarken bazı oyunlarda küçük farklarla önde götürüyor. Bazı Windows 11 güncellemeleri ise oyun performansını olumsuz etkileyebiliyor.

Yazılım geliştiricisi, şimdi işletim sisteminde oyun performansını daha iyi hale getirmek üzere bazı ipuçları sağladı. Şirketin performansı geliştirmek için bilgisayar ayarları için önerdiği iki ana yol var: Bunlarda ilki, Memory Integrity (Bellek Bütünlüğü) olarak da adlandırılan Hypervisor-Enforced Code Integrity (HVCI) özelliğini kapatmak, diğeri ise Sanal Makine Platformunu (Virtual Machine Platform) devre dışı bırakmak.

Teknoloji devi, bu özelliklerin neden var olduğunu ve neden tüm yeni Windows 11 cihazlarda varsayılan olarak aktif halde sunulduğunu açıklıyor. Performansa öncelik veren oyuncular bu özellikleri kapatabilir, ancak Microsoft bu özellikler kapatıldığında “bilgisayarların tehditlere karşı savunmasız kalabileceğinin” altını çizmiş.

HVCI ve VMP’yi kapattığımızda performansın hangi oranda değişiklik göstereceğini bilmiyoruz. Microsoft yalnızca oyun tarafında avantajlar sağlanacağını söylüyor ve hiçbir detay vermiyor. Bu güvenlik özelliklerinin kapatıldığında %5 ile %10 arasında performans artışı sağlayabileceği tahmin ediliyor.

Windows 11 işletim sistemi kullanıma sunulduğundan beri birçok sorun yaşandı. İlk zamanlarda AMD işlemcileri etkileyen, bazı durumlarda performansın yaklaşık %15 düşmesini sağlayan sorunlar baş gösterdi. Sonrasında bazı yamalarla bu sorunlar giderilmişti. Ek olarak, 22H2 güncellemesiyle NVIDIA kullanıcılarını etkileyen bazı sorunlar ortaya çıkmıştı. Tüm bunlar bir kenara, sistemin temelinde yatan bazı güvenlik özellikleri oyun performansını olumsuz etkileyebiliyor

Aslında VBS ve HVCI teknolojileri daha önce de gündeme gelmişti. Ancak şimdi Microsoft tarafından resmi bir blog yazısında ayrıntılardan bahsedildi. VBS olarak da bilinen sanallaştırma tabanlı güvenlik, Windows 11’in güvenli olmayan koddan izole edilmiş güvenli bir bellek bölgesi oluşturmasına olanak tanıyor. Hypervisor-Enforced Code Integrity (HVCI) adı verilen diğer yerleşik özellik ise imzasız veya şüpheli sürücülerin ve yazılımların belleğe girmesini önlemek için VBS’nin yeteneklerini kullanıyor. VBS ve HVCI, virüsten koruma yazılımınızı geçse bile kötü amaçlı faktörlerin verebileceği zararı sınırlayan bir koruma katmanı sağlıyor.

Windows 11’e yükseltme yoluyla geçiş yaptıysanız VBS özelliği aktif olmuyor. Ancak temiz kurulumla Windows 11 ile kurulum yaparsanız veya Windows 11 ile gelen yeni bir bilgisayar alırsanız, VBS / HVCI otomatik olarak etkinleştirilebilir. Microsoft’un açıklaması ise şu şekilde:

Memory Integrity, saldırganların kendi kötü amaçlı kodlarını enjekte etmelerini önlemeye yardımcı oluyor ve işletim sistemine yüklenen tüm sürücülerin imzalanmış ve güvenilir olmasını sağlıyor. Performansa öncelik vermek isteyen oyuncular, oyun oynarken bu özellikleri kapatma ve oyun bittiğinde tekrar açma seçeneğine sahip. Ancak kapatılırsa cihaz tehditlere karşı savunmasız olabilir.

Microsoft, kullanıcılardan geri bildirim aldığını, hem Memory Integrity hem de Sanal Makine Platformu etkinleştirildiğinde performansın düşebileceğini söylüyor. Ayrıca şirket oyuncuların “bu özelliklerin kapatılabileceğini ve oyun bittikten sonra tekrar açabileceklerini” belirtiyor.

 • Windows’un arama kutusuna “Çekirdek Yalıtım (Core Isolation)” yazın ve arama yaptıktan sonra ilk seçeneğe tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Bellek Bütünlüğü (Memory Integrity)” ayarı açıksa kapalı hale getirin.
 • Sonrasında bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows 11’de VBS’yi Kontrol Etme

VBS’yi kapatmadan önce aşağıdaki yöntemle aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • 1. Sistem Bilgisi’ni açın. Bunun için Windows aramasına “sistem bilgisi” yazıp aratabilir ve ilk seçeneğe tıklayabilirsiniz.
 • Buradan “Sanallaştırma tabanlı güvenlik” seçeneğini bulun. Karşısında “çalışıyor” yazıyorsa bu özellik etkin demektir.

Kayıt Defteri Yoluyla Devre Dışı Bırakma

 • Windows + R tuşlarına basın ve metin kutusuna “regedit” yazıp Tamam’a tıklayın.
 • HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlDeviceGuard yolunu izleyin.
 • EnableVirtualizationBasedSecurity’yi açın ve 0 olarak ayarlayın.
 • Kayıt defterini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Arama bölümüne “Windows özellikleri” yazın ve ardından “Windows özelliklerini aç veya kapat” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan Windows Özellikleri penceresinde Sanal Makine Platformu’nu (Virtual Machine Platform) bulun ve solundaki işareti kaldırın.
 • Sonrasında sistemi yeniden başlatın.

Tüm işlemler tamam. Bu iki özelliği kapattıktan sonra yaşadığınız deneyimleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın