WhatsApp uygulamasına nasıl şifre koyulur?

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan WhatsApp, en popüler sosyal platformlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda gün geçtikçe kullanıcılarına yeni özellikler sunar. Bu özellikler arasında mesajlaşma, sesli ve görüntülü konuşma ve medya alışverişi yer alır.

Tüm bu özellikler göz önüne alındığında çoğu kullanıcıların özel hayatlarını ve özel işlerini de WhatsApp üzerinden görüştüğü biliniyor. Bu nedenle de kişilerin telefonu bir başkasına geçtiğinde WhatsApp’ta bulunan konuşmalarına ulaşması oldukça kolay bir hale geliyor. Bu durumun önüne geçmek için de WhatsApp uygulamanıza şifre koymanız mümkündür. Peki WhatsApp şifre koyma işlemi nasıl yapılır?

Android WhatsApp şifre koyma

Android cihazlarda WhatsApp uygulamasına şifre koymanın iki farklı yöntemi bulunur. Bunlardan ilki uygulama içerisinde parmak izi ile şifre koyma işlemidir. Bu işlem için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • İlk olarak WhatsApp uygulamasına girin ve sağ üst köşedeki üç nokta işaretine basarak Ayarlar kısmına girin.
  • Ardından Hesap seçeneğini seçin.
  • Çıkan seçenekler arasından Gizlilik seçeneğine girin.
  • Daha sonra en altta yer alan “Parmak izi kilidi” seçeneğine girerek doğrulamayı açın. Bu işlem sonrasından WhatsApp uygulaması, her açtığınızda sizden parmak izi ister.

Bu yöntemin yanı sıra WhatsApp uygulamasına şifre koymak için cihazınıza kilitleme uygulamaları indirerek de şifre koyabilmeniz mümkündür. AppLock, Uygulama Kilitleyici, Hexlock ve Kilitleyici, bu uygulamalar arasında yer alıyor.

İos WhatsApp şifre koyma

  • İlk olarak WhatsApp uygulamasında Ayarlar kısmına girin.
  • Daha sonra Hesap kısmına girin ve Gizlilik seçeneğini seçin.
  • Son olarak ise Ekran kilidi kısmını açın.
  • Ardından “Face ID ya da Touch ID Gereksin”i seçerek istediğiniz şifreleme seçeneği ile kimlik doğrulamanızı etkin hale getirin.

Andorid cihazlarda olduğu gibi uygulama üzerinden şifre koymanın yanı sıra uygulama üzerinden de şifre koymanız mümkündür. SafeInCloud, Secrets ve Password Manager, bu uygulamalardandır.

WhatsApp şifre koyma özelliği güvenli mi?

WhatsApp, uçtan uca şifreleme özelliğine sahiptir. Bu durum mesajların, fotoğrafların, videoların, sesli mesajların ve belgelerin başka kişilerin eline geçmesine engel oluyor. Ayrıca uygulamanın sahip olduğu özellik ile uygulamaya her girişinizde sizden isteyeceği şifre sayesinde üçüncü kişilerin bilgilerinize ulaşması daha da imkansız hale geliyor.

Yorum yapın