Wall Street duayeninden ilginç kriz yorumu: Akıllı telefonlardan kaynaklandı

Blackstone Inc.’den Steve Schwarzman çoğu ABD bankasının mevcut sektör krizini atlatmasını beklediğini ve yaşanan karmaşanın sebebinin kötü kredi dalgası değil pandeminin ve teknolojinin etkileri olduğunu belirtti.

Schwarzman Perşembe Tokyo’da verdiği bir röportajda, “Bankacılık sistemi herhangi bir geleneksel kriz içinde değil. Faiz oranlarının artmasıyla ilgili geçici bir sorunumuz var ve teknolojiden kaynaklanan bir mevduat sorunumuz var. Ve bunların ikisi de çok sayıda banka için çözülebilir sorunlar” ifadelerini kullandı.

Silicon Valley Bank ve ABD’denin iki bölgesel bankasının hızlı çöküşü diğer bankalarında mevduat kaçışlarına yenik düşebileceği endişesini artırmıştı.

Milyarder yatırımcı, insanların hızlı bir şekilde iletişim kurabilmesini ve mevduatlarını hareket ettirmesini sağlayan cep telefonu uygulamalarının pandemi sonrası mevduatlarda oluşan devasa artışla bir araya gelmesiyle mevcut krize ortaya yol açtığını söyledi.

Telefonların sağladığı imkanlar krizde en büyük etken oldu

Blackstone’un milyarder kurucu ortağı, “Bu kriz, iPhone’ları ve diğer cihazları kullanan kişilerin sosyal medyada bir bankanın başının dertte olabileceğini duymasından kaynaklandı. İnsanlar çok kısa sürede büyük miktarda para çekerek karşılık verdiler ve bankayı çökerttiler” dedi.

Citigroup Inc. İcra Kurulu Başkanı Jane Fraser dahil olmak üzere diğerleri de, mevduat sahiplerinin birkaç düğmeye tıklamasıyla milyonlarca doları taşımasına olanak tanıyan mobil bankacılığın oynadığı role işaret etti.

Schwarzman, artan faizlerin bankaların elindeki tahvillerin değerini düşürdüğünü ancak bunların çoğunun devlet tahvili olması nedeniye yeterince uzun süre beklenirse geri ödeneceğini kaydetti. Milyarder isim kredilerin iyi durumda olduğunu ve bankaların 15 yıl öncesine göre çok daha büyük sermaye tamponlarına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

“Riskin bankacılık sistemiyle sınırlı olduğunu anlamak önemli”

Alternatif varlık yöneticisinin CEO’su olan Schwarzman, mevduat işletmeyen bankalar ve finans firmaları arasında bir fark olduğuna dikkat çekerek, “Mevduat nedeniyle riskin gerçekten bankacılık sistemiyle sınırlı olduğunu ve insanlara paralarını anında verme zorunluluğu olmayan diğer finansal kurum türleri ile neredeyse hiçbir ilgisi olmadığını anlamak önemli” dedi.

Firmasının amiral gemisi özel gayrimenkul yatırım fonu Blackstone Real Estate Income Trust Inc. de yatırımcıların fon çekme baskısıyla karşı karşıya kalırken bu durum da para çekme işlemlerinin dört ay süreyle kısıtlanmasına yol açtı.

Kurucu isim, Blackstone’un emlak yatırımlarının iyi durumda olduğunu söyledi ve depolar gibi diğer pazarlar iyi durumdayken ofis binalarına yapılan yatırımları azalttığını belirtti.

Schwarzman, bankacılık sorunlarının ve yüksek faizlerin küresel büyümeyi zayıflatıp zayıflatmayacağını dikkatle izlediğini söyledi. Fed’in faiz artırımlarının ekonomiyi yavaşlatmasının varlık değerlemeleri üzerinde baskı oluşturmasının “mantıklı” olduğunu söyledi.

Bu, 2022’nin sonunda 187 milyar dolarlık kuru baruta sahip olan Blackstone için satın alma fırsatları sağlayacaktır.

“Bu paranın çoğunu dağıtmak için doğru bir zaman olacak” dedi.

Yorum yapın