Uyduların konuşabilmesi için Intel’e büyük görev!

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı olan ve ABD ordusu için yeni teknolojiler geliştiren DARPA son dönemde Space-BACN projesi ile gündemde. Bu projenin amacı uyduların birbirleri ile iletişim kurabilmeleri için hızlı ve güvenli bir ağ yani basite indirgenmiş haliyle uzay interneti geliştirmek!

Yönlendirilebilir lazerleri temel alan bu ağın sorunsuz çalışabilmesi için yeni nesil bir süper optik modeme ihtiyacı var. DARPA bu modemin tasarımında ilk aşamayı Intel’e emanet etti. Uyduların neredeyse ışık hızında veri alışveriş yapacağı bu ağda yer alan bileşenlerin düşük maliyetli ve daha da önemlisi yeniden programlanabilir yapıda olması gerekiyor.

Space-BACN ile farklı uydular birbirleriyle iletişim kuracak

Uzay diyoruz, nasıl düşük maliyetli olacak?” diyebilirsiniz, ancak DARPA burada hali hazırda uzayda kullanılan karmaşık, pahalı ve çok büyük ilerlemeler kat edilemeyen donanımlara atıfta bulunuyor.

SPACE-BACN programının yöneticisi Greg Kuperman konu hakkında yaptığı açıklamada “Uzaydaki sistemlerin tek bir protokolü, konuşabilececekleri tek bir dili var” ifadelerini kullanarak şu anda çeşitli takımyıldızlardaki uyduların yalnızca kendi aralarında iletişim kurduğunu vurguladı.

Yani Amazon uyduları Amazon, SpaceX uyduları sadece SpaceX uyduları ile iletişim kurabiliyor. SPACE-BACN ile taraflar kabul ederse NASA ve SDA uyduları SpaceX ve Amazon gibi şirketlerin sistemleriyle iletişim kurabilecek.

DARPA, ABD ordusuna yönelik çalışmalar yürüttüğü için proje hayata geçirildiğinde ilk olarak SDA, NASA ve ABD hükümetine ait uydular arasında iletişim kurmak için kullanılacak. Teknik olarak baktığımızda ABD’ye ait olan bir uydunun diğer ülkelere ve şirketlere ait olan uydular ile iletişim kurmasında engel yok.

Yetenekleri artırırken maliyeti düşürmek zor olsa da projenin hedefi, iletişimi sağlayan terminallerin. yaklaşık 100 bin dolar civarında olması yönünde. Şu anda kullanılan sistemlerin maliyeti yüz binlerce dolar seviyesine olduğu için 100 bin dolar hedefinin yakalanıp yakalanamayacağını birlikte göreceğiz.

– Space-BACN projesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorum yapın