Türkiye’nin En Ucuz Elektrikli Otomobili Citroën e-C4

Her geçen gün daha da gelişen elektrikli otomobil sektörü, yavaş yavaş tüm markaları etkisi altına almaya başladı. Neredeyse tüm otomobil üreticileri yakın zamanda tamamen elektrikli otomobillere geçecekleri belirtti ve bununla ilgili çalışmalara başladı bile.

Bu markalardan birisi olan Citroën de ailesindeki otomobilleri bir bir elektrikliye çevirmeye başladı. Markanın klasikleşmiş otomobillerinden olna C4’ün tamamen elektrikli versiyonu olan e-C4 e kısa bir süre önce tanıtılmıştı. Bugün ise Citroën, otomobilin Türkiye lansman fiyatını açıkladı.

Ülkemizdeki en ucuz elektrikli otomobil

Otomobil gazetecisi Emre Özpeynirci, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Citroën e-C4’ün Türkiye lansman fiyatının 786.000 TL olduğunu açıkladı. e-C4, bu lansman fiyatı ile kendisine göre nispeten daha küçük rakibi olan Renault Zoe’nin 809.000 TL’lik fiyatının da altına inerek ülkemizde satılan en ucuz %100 elektrikli otomobil ünvanının da sahibi oldu.

Özpeynirci, aracın fiyatının lansmana özel olduğunu ve matrah sistemini nedeniyle yakın zamanda bir fiyat artışı olması halinde aracın 1 milyon TL’yi geçebileceğinden de bahsetti. Bu noktada lansman fiyatının kısa süreliğine geçerli olduğunu ve yakın zamanda fiyatını artabileceğini hatırlatalım.

Citroën e-C4 özellikleri

Citroën’in bu yeni teknoloji harikası otomobili, Dışarıdan bakıldığında diğer elektrikli araçlardan oldukça farklı görünüyor. Genellikle sedan ve hatchback tarzı elektrikli otomobiller üretilirken e-C4, crossover görünümünde üretildi. Aracın iç kısmına baktığımızda ise şık bir görünüm ve keskin hatlı bir multimedya ekranı ile karşılaşıyoruz. 350 km’ye kadar menzili olduğu belirtilen aracın yurtdışındaki testlerde normal sürüş modunda 260 km, ekonomik modda ise 340 ila 360 km’ye kadar menzili olduğunu belirtiliyor.

Batarya 50 kWh (kullanılabilir 45 kWh)
Maksimum hız 150 km/s
0-100 9.7 saniye
Toplam güç 100 kW
Tork 260 Nm
Çekiş Önden Çekişti
Şarj Duvar şarjı ile 7 saat 15 dakika-hızlı şarj ile 26 dakika
Menzil Ortalama 350 km
Euro NCAP 5 üzerinden 4 yıldız

Yorum yapın