Telefon ekranı TV’ye nasıl yansıtılır?

Gün geçtikçe akıllı telefon teknolojisi daha kapsamlı ve güçlü hale gelmesiyle birlikte telefonunuzu televizyonunuza yansıtabilmeniz mümkün. Telefonunuzda bulunan bir videoyu ya da görüntüyü televizyona yansıtarak pek çok kişiyle aynı anda seyredebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra telefonunuzdaki uygulamalar için de telefonunuzu televizyona yansıtmak isteyebilirsiniz. Telefon ekranı TV’ye yansıtma işlemini gerçekleştirmek için pek çok yol bulunuyor. Sizlere sunduğumuz bu yollarla Telefonunuzu TV’ye aktarabilirsiniz.

Telefon ekranı TV’ye nasıl yansıtılır?

Günümüzde akıllı televizyonlarda Netflix veya YouTube gibi uygulamaları görmek mümkün. Ancak internet bağlantısının olmadığı zamanlarda bu uygulamalar yerine telefonunuzda bulunan video, dizi ya da filmleri izleyebilirsiniz. Bunun için de çeşitli yollar bulunuyor.

Android telefon ekranı TV’ye nasıl yansıtılır?

Android telefon ekranınızı kablosuz bir şekilde televizyona yansıtmak için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • İlk olarak telefonunuzun panelini aşağı indirerek ‘Smart View‘ seçeneğini etkileştirin.
  • Ardından karşınıza çıkan sayfadan televizyonunuzun adının listede görünüp görünmediğine bakın.
  • Göründüğü takdirde Android telefonunuzu yansıtmaya başlamak için TV adınıza dokunun.

Bu yöntemi gerçekleştiremeyenler ise Google Play üzerinden indirebileceği uygulamalarla ekran yansıtma işlemini gerçekleştirebilir.

iPhone telefon ekranı TV’ye nasıl yansıtılır?

iPhone’larda ekran yansıtma işlemini gerçekleştirmek için bir Apple TV ya da AirPlay 2 uyumlu bir televizyona ihtiyacınız olacaktır. iOS telefonunuzu kablosuz bir şekilde televizyonunuza bağlamak için yapmanız gerekenle şu şekilde:

  • Telefonunuzu ve televizyonunuzu aynı WiFi ağına bağlayın.
  • Ardından telefonunuzun kontrol merkezine gitmek için sağ üst köşeden aşağı kaydırın.
  • Çıkan seçeneklerden ‘Ekran Yansıtma‘ seçeneğine dokunun ve çıkan listeden televizyonunuzu seçin. Bu özellik yalnızca iOS 13 ve üstü cihazlarda çalışıyor.

Eğer Apple TV’niz ya da AirPlay 2 uyumlu bir televizyonunuz yoksa iOS cihazınızdaki YouTube gibi Chromecast özellikli uygulamalardan içerik akışını sağlayabilirsiniz.

HDMI kablosuyla ekran yansıtma

Kablosuz seçenekleri gerçekleştiremeyen kişiler için ekran yansıtmanın en güvenli yolu HDMI kablosu kullanmak. Televizyonlarda HDMI bağlantısı yer alsa da telefonlarda bulunmuyor.

Bunun için de telefonunuzda bir bağlantı yaratmak için HDMI dönüştürücü kullanmanız gerekiyor. Bu yöntem hem Android hem de iOS cihazlarda uygulayabilirsiniz.

USB kablosuyla ekran yansıtma

Telefonunuzdaki görüntüleri ve videoları televizyona aktarmanın bir diğer yoluysa USB kablosudur. Bu yöntem ekran yansıtmanın yanında daha çok cihazda kayıtlı olan dosyaları açmak için tercih ediliyor. USB kablosu sayesinde telefonunuzda yer alan videoları ya da görüntüleri televizyonunuzda açabilirsiniz.

Yorum yapın