TCMB brüt döviz rezervlerinde gerileme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Döviz rezervlerinde 24 Mart haftasında düşüş izlendi.

TCMB verilerine göre geçen hafta brüt rezervler 193 milyon dolar düşüşle 126,7 milyar dolar olarak kaydedildi. Bankanın brüt döviz rezervlerinde ise 2,6 milyarlık düşüş oldu. 24 Mart haftasında brüt döviz rezervleri 71,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Altın rezervleri ise 53,4 milyar dolar oldu.

Aynı haftada TCMB’nin net rezervleri 1,1 milyar dolar düşüşle 18,9 milyar dolara geriledi. Swap hariç net rezervler ise eksi 41,7 milyar dolar olarak kaydedildi. 17 Mart haftasında bankanın swap hariç net rezervleri eksi 40,2 milyar dolar olmuştu.

KKM’de artış sürdü, döviz mevduatları geriledi

Kur korumalı mevduat tarafında geçen hafta artış ivmesinin devam ettiği izlendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduatlar 33 milyar TL artışla 1,67 trilyon TL oldu.

Döviz mevduatlarında ise parite etkisi dikkat çekti. Manşet veriye göre, mevduatlar 48 milyon dolar artışla 186,5 milyar dolar oldu.

Parite etkisinden arındırıldığında ise döviz mevduatlarının 1,7 milyar dolar gerilediği görüldü. Döviz mevduatları pariteden arındırılmış olarak gerçek kişilerde 996 milyon dolar, tüzel kişilerde 669 milyon dolar azaldı.

Yorum yapın