Tarihsel Olarak Doğru Bitcoin Metriği, Sıradakini Belirledi!

Bitcoin tarihsel olarak Puell Multiple yükselişlerinden kazanç sağladı. Ancak benzersiz makro koşullar, daha sonra ne olacağının belirsiz olduğu anlamına geliyor.

Tarihsel olarak doğru Bitcoin metriği ayı piyasasında alım bölgesinden çıkıyor

Bitcoin (BTC), “ayı piyasası rallisi” olarak tanımlanan dönemin tadını çıkarıyor. Bu süreçte, Temmuz ayında %20 değer kazandı. Ancak fiyat hareketi hala analistlerin kafasını karıştırıyor. Temmuz ayı kapanışı yaklaşırken, Puell Multiple dip bölgesinden çıkarak kayıpların en kötüsünün geçmişte olabileceğine dair umutlara yol açıyor.

Puell, patlamayı güçlendirmek için birden fazla girişimde bulundu

Puell Multiple, en iyi bilinen on-chain Bitcoin metriklerinden biridir. Belirli bir günde çıkarılan Bitcoin’lerin değerini, son 365 gün içinde çıkarılanların değerine kıyasla ölçer. Elde edilen çarpan, bir günün madenciliğinin, yılın ortalamasına göre özellikle yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu belirlemek için kullanılmaktadır. Bundan, madenci karlılığı, piyasanın ne kadar fazla alınıp satıldığına dair daha genel sonuçlarla elde edilmektedir.

Geleneksel olarak makro fiyat diplerine eşlik eden seviyelere ulaştıktan sonra, Puell Multiple şimdi daha yükseği hedefliyor. On-chain analitik platformu CryptoQuant’a katkıda bulunan Grizzly, 25 Temmuz tarihli analizlerinde şunları kaydetti:

Geçmiş verilere dayanarak, bu bölgeden çıkışa fiyat grafiğinde yükseliş ivmesi eşlik etti.

Puell Multiple, mevcut koşullarda yeşil renkte yanıp sönen tek sinyal değildir. Uzun vadeli yatırımcılar arasındaki birikim eğilimleri de makro dip seviyesinin zaten içeride olduğunu gösteriyor.

“Benzeri görülmemiş makroekonomik koşullar”

Kriptokoin.com analizlerinde yer verdiğimiz üzere, kripto piyasası bu ayın ikinci yarısındaki sürpriz bir şekilde sıçradı. Diğer yandan, Bitcoin şimdi altı haftadaki zirve seviyelerine yakın. Ancak yeni bir makro düşük seviyenin çok uzağında. Duyarlılık “korku” bölgesinden çıkarken, piyasa gözlemcileri, 2022 ayı piyasasını kesin olarak tahmin etmeyi son derece zor hale getirmeye devam eden benzersiz fenomenlere işaret ediyor. Yakın tarihli analizlerinde CryptoQuant, fiyat trend çizgilerinin bile bu sefer normal davranmadığını belirtti.

Özellikle, Bitcoin fiyatı geçtiğimiz haftalarda realize edilen fiyat seviyesini birkaç kez geçti. Bu önceki ayı piyasalarında görülmemiş bir durumdu. Realize edilmiş fiyat, BTC arzının en son hareket ettiği ortalama fiyattır. Şu anda 22.000 doların hemen altında yer alıyor. CryptoQuant’in analizlerine göre:

Realize edilmiş fiyat, önceki döngülerde piyasa diplerinin sinyalini verdi. Daha da önemlisi, Bitcoin fiyatı son iki dönemde realize edilmiş fiyat eşiğini geçmedi (2018’de 134 gün ve 2020’de 7 gün). Yine de 13 Haziran’dan bu yana bu seviyeyi üç kez ileri geri geçti, bu da fiyatı gösteriyor. Benzeri görülmemiş makroekonomik koşullar nedeniyle bu döngünün benzersizliği.

Bu arada realize edilmiş fiyata ek olarak, Bitcoin bu ayı piyasasında 200 haftalık MA ortalaması ile alışılmadık ilişki kurdu. BTC/USD normalde 200 MA’yı kısa düşüşlerle destek olarak kullanmaktadır. Ancak 200 haftalık MA 2022’de ilk kez direnç görevi gördü. TradingView verilerine göre 200 MA şu anda 22.800 dolar civarında.

Yorum yapın