Tapu randevusu nasıl alınır? Tapudan randevu alma

Devlet hizmetlerinin güvenli ve kesintisiz olarak elektronik ortamda sunulmasını sağlayan e-Devlet Kapısı ile vatandaşların çeşitli işlemlerin gerçekleştirebilmesi için devlet dairelerini gitme gerekliliğini büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Ancak bazı durumlarda söz konusu gereklilik devam ediyor, bunlardan birisi de tapu işlemleri. İlk adım olan Tapu randevusu nasıl alınır? sorusunu bu rehberimizde cevapladık!

Tapu randevusu alma işlemi

Tapu işlemlerini gerçekleştirmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden randevu alması gerekiyor. Kurum, bu noktada Tapu randevu sistemi kapsamında Alo 181 ve e-Randevu şeklinde iki farklı seçenek sunuyor.

İlk seçenekte Alo 181 çağrı merkezini arayarak randevu alma imkanı sunulurken, ikincisinde ise internet üzerinden gerekli bilgilerin doldurularak belirli bir gün ve saat aralığında randevu alınabiliyor.

Bu durumda hangi seçeneğin tercih edileceği tamamen sizlere kalmış. Randevu almadan önce göz önünde bulundurulması gereken detaylar ise şöyle;

  • Almış olduğunuz randevuları sorgulayabilir, güncelleyebilir ya da iptal edebilirsiniz.
  • Randevular seçilecek uygun tarihte ve saat aralığında, kimlik numarası ve müdürlük kontenjanına göre alınabilir.
  • Randevu, malik veya yetkili temsilcisi tarafından alınarak sadece bu kişilere ait Kimlik Numarası için kullanılabilecektir.
  • Yetki alanı dışı işlemler kapsamında randevu, taşınmazın kayıtlı olduğu tapu müdürlüğünden farklı bir müdürlükte alınabilir.
  • 1 yıl içinde aynı Kimlik Numarası için alınan randevu 5 kere gerçekleşmez ise 1 yıl içinde yeni bir randevu verilememektedir.
  • Gerçek veya tüzel kişiler aynı gün için tek bir randevu alma imkanına sahip.
  • Aynı kimlik numarası için alınan randevu 3 kez iptal edilirse, 3 ay içinde yeni bir randevu alınamaz.

İkinci seçenek ile tapu randevusu alma işlemi

Adım 1: Buradan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü e-Randevu sistemine gidin ve Randevu Al seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Karşınıza yukarıda da vermiş olduğumuz randevu alınmadan önce dikkat edilmesi gereken detaylar çıkacaktır. ”Kullanıcı sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum.” ibaresinin yanında bulunan kutucuğu tik haline getirin ve güvenlik kodunu yazarak giriş yapın. (T.C Vatandaşı ya da Yabancı Kişi) seçeneklerini işaretlemeyi de unutmayın.

Adım 3: Burada sizden kimlik bilgileriniz istenecektir. Eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra ”Kaydet ve ilerle” seçeneğine dokunun.

Adım 4: Telefon numaranız ve e-posta adresinizi girerek ”Kaydet ve ilerle” seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Burada tapu işlemini gerçekleştireceğiniz müdürlüğünü seçmeniz istenecektir. Seçin ve devam edin.

Adım 6: İşlem birimini seçmeniz gerekecek. Bu noktada her türlü satış, ipotek, intikal vb. akitli ve akitsiz işlemler için Başvuru seçeneğini işaretleyin.

Adım 7: En erken bir sonraki iş günü ve en geç bir ay sonraki iş günü olacak şekilde kendinize bir gün ve saat belirleyin. ”Kaydet ve ilerle” seçeneğine tıkladıktan sonra şimdiye kadar girmiş olduğunuz tüm bilgileri kontrol edin ve ”Onayla” diyerek randevunuzu onaylayın.

Tebrikler, tapu randevusunu başarı ile aldınız. Ayrıca randevunuzu aldıktan sonra sizlere ilk başta okutulan kullanıcı sözleşmesindeki detaylara dikkat etmeyi unutmayın.

– Tapu randevusu nasıl alınır? sorusuna yanıt verdiğimiz bu rehberimiz işinize yaradı mı? Merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yorum yapın