Steam’de disk yazma hatası nedir ve nasıl çözülür?

Dünyanın en çok kullanılan oyun istemcisi olan ve Valve’ın da sahibi olduğu Steam, son yıllarda aldığı güncellemelerle birlikte çok daha stabil bir platform haline geldi. Buna karşın kullanıcılar halen bir takım kronik problemlerle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu yazımızda sizler için ‘Steam disk yazma hatası’ sorununa ve bu hatanın nasıl çözülebileceğine dair çözüm önerilerine değiniyoruz.

Steam disk yazma hatası için birçok çözüm yolu var

Valve’ın Steam platformunda yaşanan disk yazma hatası birden fazla nedenden kaynaklanıyor olabilir. Windows işletim sisteminde çeşitli anti-virüs ve güvenlik duvarı uygulamalarının yazımı engellemesi, diskteki fiziksel veya yazılımsal sorunlar, oyunun güncelleneceği veya kurulacağı klasörün yazım iznine sahip olmaması gibi birçok unsur bu probleme yol açabiliyor. Dilerseniz bu soruna yönelik çözüm yöntemlerini maddeler halinde sıralayalım.

Steam’deki yazma sorunu için çözüm adımları

  • Klasik ama en çok işe yarayan yordamla başlayalım. Steam’de sorun yaratan uygulamaların indirmesini duraksatın ve Steam’i kapatarak bilgisayarı baştan başlatın. Steam’e sağ tıklayarak uygulamayı yönetici olarak başlatıp tekrardan devam ettirmeyi deneyin.
  • Bu aşamada sorun devam ediyorsa Windows işletim sisteminizdeki anti-virüs uygulamalarını ve güvenlik duvarını devre dışık bırakıp indirmeyi tekrar deneyin.
  • Steam’in oyunları kurduğu klasöre gidin. Bu klasörü yanlışlıkla gizlemişseniz oyunlar güncellenirken veya kurulurken hata verecektir. Klasöre sağ tıklayarak özelliklere girin ve gizli sekmesinin yanındaki tiki kaldırın.
  • Problem sürüyorsa iki farklı yordam daha denenebilir. Steam > Ayarlar > İndirilenler > İndirme Önbelleğini Temizle sekmesine giderek indirme önbelleğini temizleyerek tekrardan deneyin.
  • Bir diğer yöntem bozuk indirilen dosyaları silmek. Steamapps / Common dizini içerisinde yer alan ve 0 KB olan bütün dosyaları silip Steam’de indirmeyi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.
  • Ender de olsa sürücünüz yazma hatasına açık bir problemle boğuşuyor olabilir. Chckdsk aracını kullanarak dosya bütünlüğünüzü ve HDD’nizin ve SSD’nizin sağlıklı olup olmadığını teyit edin. Eğer sürücünüzde fiziksel bir hata varsa değişim gerekebilir.

Evet, bu yazımızda sizler için Steam’de en sık karşılaşılan problemlerden biri olan Steam disk yazma hatası’na değindik. Sizlerin de farklı çözüm önerileriniz varsa bunları bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorum yapın