SBB/Demir: Deprem bölgesinde savunma sanayi yatırımları başlıyor

Savunma sanayi şirketleri deprem bölgesinde iskân ve istihdam projesi başlattı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SBB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, deprem bölgesinde yapılması planlanan savunma sanayisi yatırımları hakkında değerlendirmede bulundu.

Demir, TUSAŞ’ın (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) deprem bölgesinde konutun yanında, katma değerli tesisler yapmayı planladığını belirttiği konuşmasında, bölgedeki tesislerde çalışabilecek insan gücü için de eğitim faaliyetinin olacağını söyledi.

TUSAŞ’ın Kahramanmaraş’ta tesis kurmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demir, “Mevcut tesise hızlı bir giriş yapılacak. Sonrasında, TUSAŞ’ın kendi tesislerini kurması adına adımlar atılacak, ardından da konut alanı ile ilgili çalışmalarımız var. Fakat ilk adım, hızlıca kapalı bir alana girmek ve belli bir makineyi oraya taşıyarak üretime başlamak. O üretim için de hızlıca eleman istihdam etmek. 7-8 bölgede değişik şirketlerimizin benzer faaliyetler yapmasını planladık.” dedi.

“250 kişiye istihdam sağlanacak”

Demir, TUSAŞ’ın uçak parçalarında mevcut iş yükünü bölgeye aktarmayı amaçladığını belirterek, bölgede yer gösterilmesinin ardından 6 ay içerisinde adım atabileceklerini açıkladı.

Söz konusu projeksiyon ile TUSAŞ’ın bölgede ilk etapta 250 kişiye istihdam sağlamayı planladığını söyleyen Demir, yatırımın değerinin tesis ve konut olarak toplamda 1 milyar liraya yakın olduğunu belirtti.

Yorum yapın