Samsung, akıllı cihazları için ‘özel blok zinciri’ güvenlik sistemini duyurdu!

Güven ve güvenliğe dayanan uygulamalar, potansiyel uygulamaları genişlemeye devam ettikçe blok zinciri teknolojisini kullanmaya başlayanlar arasında yer alıyor.

Samsung, akıllı cihazları için ‘özel blok zinciri’ güvenlik sistemini duyurdu!

Güney Koreli elektronik ve yazılım devi Samsung, 13 Ekim’de akıllı cihazları için “özel blok zinciri” tarzı bir güvenlik sisteminin uygulandığını duyurdu.

Knox Matrix adı verilen sistemin amacı, her bir akıllı cihazın diğerlerinin aktivitelerini izlemesini ve erişim verilerini paylaşarak loglama işleminin yapılabilmesi için birden fazla cihazı içeren bir ortamın güvenliğini artırmaktır. “çok katmanlı karşılıklı izleme” yoluyla daha da geliştirilebilir.

Özellikle, en son Samsung Geliştirici Konferansı Samsung’da bu teknoloji, şirketin mevcut güvenlik stratejisinin bir revizyonu olarak tanıtıldı, ancak firma sistemin iç işleyişi hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Örneğin Samsung, TV veya akıllı klima gibi başka bir akıllı cihaza bağlı bir telefonun kullanılmasının, bu öğeleri herhangi bir tehdide karşı daha dayanıklı hale getireceğini iddia ediyor.

Oturum açma prosedürlerini basitleştirin

Samsung’a göre, Knox Matrix sistemi tüm evdeki oturum açma prosedürlerini de basitleştirecek. Bunun nedeni, oturum açma durumunun, ağa katılmak için ev içindeki buna ihtiyaç duyan cihazlara otomatik olarak aktarılmasıdır. Bununla birlikte, aynı anda, kritik bilgilere ağa bağlı diğer cihazlar tarafından erişilmesini muhtemelen önleyecektir.

Samsung, duyuruda şunlar belirtilse de, bu sistemin çıkış tarihi veya teknik özellikleri hakkında herhangi bir bilgi açıklamadı:

“Samsung cihazlarınız Android, Tizen veya başka bir işletim sistemine dayalı olsun, Samsung Knox Matrix, birleşik bir güvenlik SDK’sı [yazılım geliştirme kiti] sağlayabilecektir.”

Blockchain teknolojisine veya kripto para birimlerine dayalı ekosistemler için özel olarak tasarlanmış güvenlik önlemlerinin uygulanması söz konusu olduğunda , Samsung oldukça aktif olmuştur. Daha 2019’da şirket, amiral gemisi akıllı telefonu Samsung Galaxy S10’un içine donanım tabanlı mekanizmalar aracılığıyla özel anahtarların güvenliğini sağlayan ve Bitcoin madencilik çiplerinin üretimini duyuran bir cüzdan ekledi.

O zamanlar öne çıkan güvenlik teknolojisi Knox olarak biliniyordu ve Samsung’un yeni ortaya çıkardığı sistemin öncüsüydü.

Yorum yapın