Riders Robotik Ligi’nde 3. Sezon Heyecanı Başladı

Riders Robotik Ligi’nin 3. Sezon serüveni 8 Ekim 2022 itibarıyla verilen ‘’Robotik İçin Temel Programlama’’ eğitimi ile başladı. Bu sezon Türkiye’nin 13 farklı şehrinden 2300 öğrenci ve 48 mentorun toplam 47 takımla katılım gösterdiği Riders Robotik Ligi, lise seviyesindeki öğrencilerin kendilerine genç yaşta robotik kodlama alanında kariyer inşa etmelerine yardımcı olacak. Riders Robotik Ligi 3. Sezonu’na katılan öğrenciler robotik temellerini konu alan, 5 hafta ve 15 saat boyunca sürecek eğitimlerin ardından kıyasıya bir rekabet için klavye başına geçecekler.

Henüz lise dönemindeki gençleri simülasyon ortamında Python temelli robotik kodlama ile tanıştıran Riders, geniş ve kolay anlaşılabilir ders içeriği, eğlenceli ve sürükleyici görevleri, rekabetçi lig ortamı ve sunduğu staj imkanları ile öğrencilere heyecan verici bir lig ortamı sunuyor.

Python temelli robotik kodlama eğitimleriyle öğrenciler gerçek hayat senaryoları üzerinden profesyonel iş hayatında karşılaşabilecekleri görevler ve sorunlar hakkında çözüm üretmeyi öğreniyor. Lige hazırlık döneminin ardından derslerini ve ödevlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler Riders’tan ‘’Eğitim Sonu Sertifikası’’ kazanıyor ve bu sertifika ile hem Riders Robotik Ligi’ne katılım hakkına hem de profesyonel yaşama vizyoner bir başlangıç yapabilme imkanına sahip oluyorlar.

Robotik kodlama eğitimlerindeki kit maliyeti ve bu kitlerin endüstriyel ortamda kullanılan robotlardan bir hayli farklı olması, öğrencilerin robotik geliştirme yapmasına en büyük engel. Riders ise öğrencilerin herhangi bir robotik kit satın almadan, standart donanımlara sahip bir bilgisayar üzerinden endüstriyel robotik ortamları da dahil olmak üzere pek çok senaryoyu deneyimlebilmesine imkan tanıyor. Peki Riders bunu nasıl başarıyor?

Riders, sanal bilgisayarlar üzerinde çalışan ve öğrencilerin web tarayıcısı ile erişebildikleri bir mimariye sahiptir. Bu sebeple öğrencilerin kesintisiz bir Riders deneyimi yaşaması için tutarlı bir internet bağlantısına sahip olmaları yeterli olacaktır. Riders platformuna eriştikten sonra tüm öğrenciler, profesyonellerin endüstriyel alanda sıklıkla çalıştıkları KUKA robotlar, dronelar ve otonom araçlarla sanal ortamda çalışma ve çıktılarını simülasyon ortamında gerçek zamanlı olarak kontrol etme imkanı bulmaktalar.

Riders Robotik Ligi 3. Sezonu’nda öğrenciler 5 Kasım tarihinde gerçekleşecek son eğitim oturumuna kadar robotiğin ve Python’ın temel ilkelerini öğrenecek ve proje geliştirme yetkinliği kazanacak kadar kodlama öğrenmiş olacaklar. Kazandıkları bu bilgi birikim ile tüm takımlar 14 Kasım tarihine kadar ön eleme aşamasına hazırlanacaklar. Ön eleme adımında tüm takımlar 3 ayrı kategoride (Çizgi İzleyen, Drone ve Endüstriyel Robot) finallere kalabilmek ve 5.000 TL değerindeki kategori birinciliği için yarışacaklar. Bu sezon ilk kez gerçekleşecek Jüri Oturumları ile ön elemeden sonra takımlar projelerini jüri ile paylaşacak ve yeteneklerini sergileyecekler.

Bu iki adımın ardından son 10 takım arasına yer alanlar 22-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Final Yarışması’nda büyük ödül için mücadele edecekler. Finallerin ardından ikinci ve son kez takımlar jüri karşısına çıkacak. Takvimler 3 Aralık 2022’yi gösterdiğinde tüm takımlar fiziksel ortamda gerçekleşecek Riders Final Etkinliği’nde buluşacak. Riders’ın YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanacak etkinlikte takımların performansı ve aldıkları puanlar duyurulacak ve kazanan takım bu etkinlikle belli olacak. 20.000 TL’lik büyük ödülün yanı sıra Riders, çok sayıda farklı kategoride ödülleri sahipleriyle buluşturacak:

  • Riders Imagery Ödülü: Riders ekibi tarafından değerlendirilerek ligin en yaratıcı projesine imza atan takım Riders Imagery Ödülü’nün sahibi olacak. Ödül final etkinliğinde sahibini bulacak.
  • Jüri Creativity Ödülü: Bu sezon Jüri Özel Ödülü olarak verilecek Creativity Ödülü stratejide yaratıcılığı temel alacak ve jüri değerlendirmelerine göre her iki aşamada da verilecektir.
  • Jüri Programlama Ödülü: En güncel teknolojilerle yazdığı algoritmayı en iyi dokümante etmeyi başaran takım Jüri Programlama Ödülü’nün sahibi olacak.
  • Yükselen Yıldız Ödülü: Riders Robotik Ligi Final aşamasında değerlendirilecek kategoride bu sezon, en iyi gelişim kaydeden takım Riders tarafından ödüllendirilecek.
  • Riders Özel Ödülü: Bir kategori lideri olmasa da gerçek takım ruhu ve performansı ile öne çıkan takım Riders ekibi tarafından değerlendirilerek Riders Özel Ödülü’nün sahibi olacak.

Riders Robotik Ligi Finalleri’nde en iyi ilk üç takım arasına kalma başırısını gösterenler Nisan 2023 döneminde gerçekleşecek Riders Dünya Şampiyonası’na katılarak robotik kodlamanın dünyadaki en iyisi olduklarını gösterme imkanı kazanıyor. Ancak ödüller bunlarla da sınırlı değil. İlk üç takımdaki tüm öğrenciler Acrome Robotics tarafından kısa süreli staj mülakatı için çağrılıyor ve öğrenciler için sıradışı bir kariyerin kapıları Riders Robotik Ligi’ndeki başarıları ile aralanıyor.

Yorum yapın