Renault’tan Tek Koltuklu Elektrikli Konsept: Solo!

Fransız otomobil devi Renault, “Mobilize” isimli alt markasının yeni bir konsept aracını tanıttı. “Solo” olarak isimlendirilen bu elektrikli araç, dikkat çeken özelliklere ve oldukça garip bir tasarıma sahip. Gelin hep birlikte Mobilize Solo’ya yakından bakalım.

Mobilize Solo, adından da anlaşılabileceği üzere tek kişilik bir yapıya sahip. Kaldırma aparatları sökülmüş bir forklifte benzetebileceğiniz Solo, sadece 1,37 metre uzunluğu ile her deliğe girebilecek türden bir yapıya sahip. Solo’nun 90 santimetre genişlik, 1,75 metre yükseklik değerine sahip olduğunu da belirtelim. Bu boyutlar, Solo’nun ne kadar küçük ve mobilizeyi ön plana çıkaran bir yapısı olduğunu gözler önüne seriyor.

Karşınızda Renault’un yeni konsept aracı

Üç tekerlekli bir yapıya sahip olan Mobilize Solo, yüzde 50 geri dönüştürülmüş malzemeden imal edildi. Renault’a göre konsept araç, yaşam döngüsü sona erdiğinde ise yüzde 95 geri dönüştürülmüş olacak. 

Renault’un konsept aracının motor özellikleri açıklanmadı. Yani bu aracın tam dolu batarya ile kaç kilometre yol alacağı bilinmiyor. Ancak bu aracın maksimum hızının 25 km/sa olduğu açıklandı. 

Aracın iç tasarımına baktığımızda bir direksiyon veya bilgi-eğlence ekranı bulunmuyor. Öyle ki araçta ufak bir kumanda var ve bu kumanda ile yön ve hız veriliyor. 

Renault Solo’nun zemininde küçük bir acil durum butonu bulunuyor. Bu butona basıldığında aniden duran araç, entegre edilmiş hava yastığını da aktif hale getiriyor. Böylelikle sürücünün can güvenliği sağlanmış oluyor.

2022 Paris Otomobil Fuarı‘nda resmi lansman yapacak Solo’nun seri üretime geçip geçmeyeceği bilinmiyor. 17 Ekim‘de başlayacak etkinlikler kapsamında, bu araçla ilgili daha detaylı bilgi edineceğimizi umuyoruz.

Yorum yapın