Powell, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri ile FDIC limitlerini görüştü

ABD Temsilcisi Kevin Hern Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cumhuriyetçi milletvekillerine Kongre’nin federal sigortalı banka mevduatlarının boyutuna ilişkin sınırları yeniden değerlendirmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi’nin Fed Başkanı Powell ile kapalı kapılar ardından yaptığı toplantının ardından konuşan Temsilciler Meclisi üyesi Kevin Hern, “FDIC’nın mevduat sigorta limitlerini konuştuk, Powell bu konuyu gerçekten değerlendirmenin Kongre’ye düştüğünü ifade etti” dedi.

FDIC şu anda mevduat sahibi başına 250 bin dolara kadar sigorta yapıyor, ancak Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın bu ayki çöküşü, sigorta limitlerinin yükseltilmesi gerekip gerekmediğine dair soruları gündeme getirdi.

Başka bir konuda Hern, Powell’ın Cumhuriyetçilere tedarik zinciri enflasyonunun büyük ölçüde hafifletildiğine inandığını söylediğini aktardı.

Kongre’deki en büyük grup olan Cumhuriyetçi Çalışma Komitesi, Powell’ı, Cumhuriyetçiler ve Demokratların Washington’un 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltmek ve 1 Ekim’de başlayacak mali yıl için bir bütçe hazırlamak için mücadele ettiği bir zamanda davet etti.

Bankacılık sektörünün sağlığı da son zamanlarda yasa koyucuların ve düzenleyicilerin kafasında büyük bir baskı oluşturuyor.

Yorum yapın