Portfolyo nasıl hazırlanır? Dikkat edilmesi gerekenler

Söz konusu kendinizi profesyonel olarak kanıtlamak olduğunda, göstermek ve anlatmak oldukça önemlidir. İyi bir portfolyo, peşinde olduğunuz müşterileri yakalamanıza ve kariyerinizi ilerletebilecek profesyonellerin dikkatini çekmeye yardımcı oluyor. Ayrıca iyi hazırlanmış portfolyo, yeni müşteriler çekmenize, işverenlere becerileriniz hakkında fikir vermenize ve markanızı geliştirmeye katkıda bulunur. Peki iyi bir portfolyo nasıl hazırlanır?

Portfolyo nasıl hazırlanır? Nelere dikkat edilmelidir?

  • Belirli bir amaç edinin

Portfolyo hazırlamanızın bir teması ve amacı olmalıdır. Eğer bir iş arayışındaysanız kendinizi geliştirmek istediğiniz alanla ilgili yaptıklarınızı ön plana çıkarmanız gerekir. Aynı zamanda şahsi olarak gerçekleştirdiğiniz işleri de eklemeniz müşterilerin ilgisi daha da çekecektir.

  • İlgi çekici bir giriş yapın

Dosyanıza ilk olarak açık, kısa ve net bir paragrafla kendinizi tanıtan giriş yapmanız gerekir. Ayrıca kişiliğinizle ilgili ipuçları vermeniz gerekiyor. Bu sayede portfolyonuza bakan kişilerin ilk bakışta ihtiyacı olan bilgiye ulaşması mümkündür.

  • Hedeflerinizi kişisel bir açıklamayla tanımlayın

Ayrı bir sayfada, kısa ve uzun süreli hedeflerinizi detaylı bir şekilde anlatan paragraf yazın. Bu paragrafta ileriki yıllarda neler yapmak istediğinizi ve kendinizi nerede gördüğünüzü açıklayın. Ayrıca bu sayfada iş etiği vb. açılardan neyi temsil ettiğiniz de bulunmalıdır.

  • Bakması eğlenceli ve kolay portfolyo hazırlayın

Böyle bir portfolyo hazırlamanız için yapmanız gereken kısa, net ve okuması kolay bir çalışma yapmak olmalıdır. Portfolyo içerisindeki bilgiler tamamen işlerinize odaklı olmalıdır. Aynı zamanda estetik açıdan da sizi yansıtacak bir dosya daha çok ilgi çekecektir.

  • Başarılarınızı kanıtını sağlayın

Başarılarınız hakkında makale yazılmışsa ya da başarınızı kanıtlayacak herhangi bir dosya bulunuyorsa bunları portfolyunuza ekleyin.

  • İşleri düzenli tutun

İyi bir portfolyoda gezinmek için kolay okunması gerekiyor. Okuması kolay bir portfolyo, kişiyi onu okumaya teşvik eder. Ancak düzensiz bir dosya, herhangi birinin onu düzene sokması bakımından zaman harcamasına neden olur.

  • Basılı kopyalara ek olarak dijital kopyalar oluşturun

Portfolyonuzun basılı bir kopyasının olması son derece önemlidir. Ancak teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte dijital kopyalar da sizlere yardımcı olacaktır. Aynı zamanda porfolyonuzu çevrimiçi olarak sabit bir yerde bulundurmak, işverenlerin ve müşterilerin sizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

Portfolyo nedir?

Bir sunum için hazırlanan dosyalara genel olarak portfolyo deniyor. CV ile benzerlikleri bulunuyor olsa da portfolyo, daha detaylı bir şekilde hazırlanır. Kişilerin özgeçmişini kapsayan bu dosyaları iyi bir şekilde hazırlanması büyük imkân sunuyor.

Yorum yapın