Petrolde zayıf talep sinyalleri

Kuzey Irak petrolünde yaşanan gelişmelerin fiyatlarda yarattığı yukarı yönlü riskin ABD’den gelen stok verileriyle dengelenmesiyle petrol fiyatlarında temkinli fiyatlamalar izlendi.

Çarşamba günü sınırlı bir düşüş gösteren ABD ham petrolü yeni işlem gününde 73 dolar civarındaki seyrini sürdürdü. Brent petrol ise 78 dolar seviyesinde fiyatlandı.

ABD hükümeti tarafından açıklanan verilere göre, geçtiğimiz hafta ham petrol stokları bu yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

Petrol, Irak, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Türkiye arasında yaşanan yasal anlaşmazlığın Ceyhan limanından günlük yaklaşık 400 bin varillik ihracatı durdurmasının ardından bu haftanın başında yükseliş kaydetmişti.

Petrol piyasasın aktörlerinin önemli bölümü Çin’in toparlanmasının bu yılın sonunda bir fiyat rallisini destekleyeceğine yönelik beklenti içinde. Ülkenin iki petrol devinin yorumları da iyimser bir görünüm çiziyor. PetroChina ve Cnooc Ltd., toparlanan yerel ekonominin yavaşlayan küresel büyümenin etkisini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Yorum yapın