Petrolde yükseliş ivmesi

Bankacılık krizinde alınan önlemleri takip eden yatırımcılar daha fazla oynaklığa karşı pozisyon alırken petrolde geçen hafta başlayan yükseliş ivmesi yeni haftanın ilk işlem gününde de sürdü.

ABD ham petrolü geçen haftayı yüzde 4’e yakın artışla kapatması sonrası yeni haftanın ilk işlem gününde 70 doların üzerini test etti. Brent petrol de 76 dolar sınırına geldi.

Bankacılık karmaşası resesyon endişelerini ateşlerken ABD’li yetkililerin şu an için değerlendirilmekte olan birkaç seçenekten biri olan acil durum kredi tesisini genişletmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Petrol olası bir ABD resesyonu, Fransa’da yaşanan grevler ve Rusya’da güçlü üretimin görünüm üzerinde baskı oluşturmasıyla 2020’den bu yana en sert ilk çeyrek kaybına hazırlanıyor.

Düşüşün henüz sona ermemiş olabileceği belirtilirken JPMorgan, Brent petrolün yakın vadede varil başına 60 doların altına düşebileceğini öngördü.

Philip Nova Analisti Priyanka Sachdeva, “Piyasalar makroekonomik ters rüzgârları yönetmeye devam ediyor. Şu anda petrol için ‘haber olmaması kötü haber’ dönemindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar para politikasına ilişkin ipuçları için bu hafta birkaç Fed yetkililerinden gelecek yorumları ve ABD enflasyonunu gösterge verilerini izliyor olacak.

Yorum yapın