OGS bakiye ve kaçak geçiş sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), paralı yollarda ödeme gişelerinde bekleme olmadan tahsilatın sağlanmasını hedefleyen bir sistem olarak 23 yıl önce kullanıma girdi. Fakat Karayolları Genel Müdürlüğü, 31 Mart itibariyle bu sistemin kaldırılacağını ve tamamen HGS kullanımına dönüleceğini duyurdu. Peki OGS bakiye ve kaçak geçiş sorgulama işlemi nasıl yapılır?

OGS kaçak geçiş sorgulama

  • Buraya tıklayarak, Karayolları Genel Müdürlüğüne ait kgm.gov.tr sitesi üzerindeki ‘Geçiş İhlal Sorgulama‘ kısmına gidebilir, ardından aracınızın plakasını yazarak sorgulama yapabilirsiniz.
  • Diğer bir seçenekse, burayı tıklayarak veya turkiye.gov.tr adresine giderek, e-Devlet hesabınızla giriş yapabilir, ardından ‘OGS İhlal Bilgileri Sorgulama‘ paneline giderek, sorgu yapmak istediğiniz tarih ve saati girerek üzerinize kayıtlı araçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • OGS çağrı merkezini 0850 460 60 60 numarası üzerinden arayarak sorgulama yapabilirsiniz.
  • Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Ana Kontrol Merkezi (FSM köprüsü Etiler ayağında) gibi KGM’ye ait şubelere giderek sorgulama yapabilirsiniz.

OGS bakiye sorgulama

  • Burayı tıklayarak veya turkiye.gov.tr adresine giderek, e-Devlet hesabınızla giriş yapabilir, ardından ‘OGS Hesap Detayı Sorgulama‘ paneline giderek, üzerinize kayıtlı araçlar ve OGS cihazları için sorgulama yapabilirsiniz.
  • OGS çağrı merkezini 0850 460 60 60 numarası üzerinden arayarak sorgulama yapabilirsiniz.
  • OGS cihazını satın almış olduğunuz bankanın internet sitesi veya mobil bankacılık uygulamaları üzerinden, OGS/HGS yükleme ekranına giderek bakiyenizi görebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir şubesine giderek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından da açıklandığı gibi, OGS cihazlarını 31 Mart tarihine kadar kullanabileceğiz. Bu sebeple en kısa sürede bankalara müracaat ederek ücretsiz HGS etiketini almanız tavsiye ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın