NVIDIA’dan beklenmedik isim değişikliği!

NVIDIA, 20 Eylül’de düzenlediği GTX 22 etkinlikte oyuncuların uzun zamandır beklediği yeni GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarını tanıttı. Ada Lovelace mimarisini temel alan bu yeni cihazlar, seleflerine kıyasla beklenenin çok daha üzerinde performans vadediyor. Fakat bugün beklenmedik bir durum ortaya çıktı. NVIDIA RTX 4080 modelinin adı değişti.

NVIDIA RTX 4080 12 GB modelinin adı değişti!

NVIDIA, düzenlediği etkinlik 3 yeni ekran kartı tanıttı. Bunlar sırasıyla RTX 4090, RTX 4080 16 GB ve RTX 4080 12 GB şeklindeydi. Fakat aynı isimde 2 yeni modeli piyasaya sürüyor olması müşteri tarafında ters tepti.

Her ne kadar bu iki grafik kartı dışarıdan ve içeriden bakıldığında ek 4 GB bellek dışında birebir aynı olsa da oyunlarda ve testlerde performans farkı yüzde 30’a kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla insanlar bu iki karttan birinin daha alt seviye ya da diğerinin Ti benzeri üst seviye adlandırmaya sahip olması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine NVIDIA, 12 GB belleğe sahip olan modelin çıkış tarihini askıya aldı. 16 GB versiyon ise beklendiği gibi 16 Kasım’da 1199 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkacak. Ayrıca bugün ortaya çıkanlara göre RTX 4080 12 GB’ın adı da değişti.

Henüz yeni isim açıklanmamış olsa da RTX 4070 veya RTX 4070 Ti isimlendirmesiyle satışa sunulması bekleniyor. Dolayısıyla NVIDIA kartın çıkış tarihini tekrar açıkladığı zaman yeni isimlendirmesi de ortaya çıkacak.

Dünyanın en güçlü ekran kartı olan GeForce RTX 4090 inceleme videomuzu izlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın