Nokia N91’in Şimdi Kulaklara Şaka Gibi Gelen Özellikleri

Yine farklı bir tasarım ve yine Nokia. Günümüzde her ne kadar popüler olmasa bile, Nokia 2000’li yılların başından beri oldukça farklı tasarımlarda telefonlar üretmiş. Buna örnek verebileceğimiz oldukça fazla telefon bulunuyor. Bu farklı tasarıma sahip telefonlardan bir tanesi ise Nokia N91. 2005 yılında Nokia tarafından tanıtılan model, bir telefonun dışına çıkıyor diyebileceğimiz özel bir tasarımla tanıtılmıştı. Günümüz ile karşılaştırdığımızda, Nokia N91 özellikleri ve tasarımı oldukça garip duruyor diyebiliriz.

Ekran boyutu, oldukça ilginç tuş dizilimleri ve yönlendirme tuşları ile birlikte Nokia N91 günümüzde bile dikkat çekmeyi başarıyor. Bundan tam 17 yıl önce tanıtılan bir model olmasına rağmen, “böyle telefon mu olur ya” düşüncesini uyandıran model, donanım tarafında da dönemine göre oldukça başarılı bir performans sergilemiş diyebiliriz. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan Nokia N91 özellikleri ile birlikte tüm detaylarıyla inceleyelim.

Nokia N91 özellikleri:

2.1 inç ekran
4 ve 8 GB depolama
64 MB RAM
2 MP kamera
164 gram ağırlık
900 mAh batarya
Dual ARM 9 CPU
Symbian 9.1

2.1 inç ekran

Yakın zamanda tanıtılan iPhone 14 serisi 6.1 inç ekran büyüklüğüyle tanıtılmıştı. 6.1 inç ekran şu an oldukça yeterli büyüklükte geliyor olabilir. Ama bundan tam 15 yıl önce durumlar böyle değildi. 2005 yılında tanıtılan Nokia N91 modeli 2.1 inç büyüklüğündeki bir ekran ile tanıtılmıştı. 35 x 41 mm büyüklüğe sahip bu ekran, 176 x 208 piksel çözünürlüğe sahipti. Bununla birlikte, 130 ppi yoğunluğa ve 256K renk skalasına sahip bu ekran, %22.5 ekran-kasa oranı ile geliyordu. O dönemlere göre oldukça yeterli bir ekran olmasıyla birlikte, Nokia N91 modelinden çok kısa bir süre sonra zaten tam dokunmatik ekranlar üretmeye başlamıştı. Yani, 2.1 inç büyüklüğündeki bu ekranın modası uzun sürmedi.

4 ve 8 GB depolama

Nokia N91 o dönemlerde iki farklı depolama seçeneği ile tanıtılmıştı. Bunlardan bir tanesi 4 GB boyutundaki depolama seçeneği, bir diğeri ise 8 GB boyutundaki depolama seçeneğiydi. Bu depolama seçenekleri, o dönemde üretilen bir telefon için fazlasıyla büyük görünüyordu. Çünkü yalnızca küçük çaplı 2D oyunlar, rehber, mesajlar ve fotoğraflar için kullanılacak bu hafızayı doldurmak neredeyse imkansız denilecek kadar zordu. Yani, Nokia N91 modelinde 8 GB’lık hafızayı tercih etmenize gerek bile yoktu. Çünkü 4 GB hafızayı bile dolduramazdınız.

64 MB RAM

Evet, yanlış okumadınız. 64 GB yazarken karıştırıp, yerine 64 MB yazmadık. Nokia N91 modeli yalnızca 64 MB’lık bir RAM boyutuna sahipti. Tek bir RAM seçeneği ile gelen telefon için 64 MB RAM her ne kadar günümüzde küçük görünse bile yeterliydi. Yani, bu RAM Symbian 9.1 işletim sistemini kolaylıkla çalıştırabiliyordu. Telefonda herhangi bir harici RAM seçeneği bulunmamakla birlikte, RAM boyutunuzu yükseltemiyordunuz.

2 MP kamera

Fotoğraf ve video çekmek, anı olarak saklamak için 2 megapiksellik bir kameraya sahip olan Nokia N91, haliyle bir ön kameraya sahip değildi. Ama neyse ki, 2 megapiksel çözünürlüğündeki bu kamera video çekebiliyordu. O dönemlerde video çekerken, çektiğiniz objeyi veya kişiyi tanıyamayacağınız bir kamera çözünürlüğüne sahip telefonu günümüz ile kıyaslamamız neredeyse mümkün bile değil diyebiliriz.

164 gram ağırlık

Gelelim Nokia N91’in fiziksel özelliklerine. İlk olarak bu telefon 164 gram gibi bir ağırlığa sahipti. Bununla birlikte, 113.1 mm uzunluğa, 55.2 mm genişliğe ve 22 mm yüksekliğe sahip model, 3 farklı renk seçeneği ile geliyordu. Bunlar Siyah, açık mavi krom ve koyu gri krom olarak adlandırılıyordu. Siyah rengi, özel bir versiyonda bulunuyordu ve bunu inkar edemeyiz ki, krom tasarım bu telefona oldukça yakışıyordu.

900 mAh batarya

Onu 900 mAh diye küçümsemeyin. Çünkü 900 mAh gibi küçük görünen bir batarya, 190 saat ekran süresi sunuyordu. Bununla birlikte 3G teknolojisi aktifken 3 saat, 2G teknolojisi aktifken ise 4 saat telefonla konuşma süresi sunuyordu. Eğer müzik dinlemek isterseniz, Nokia N91 modeli ile 10 saat boyunca aralıksız müzik dinleyebilirdiniz. Günümüze göre her ne kadar küçük gibi görünse bile, o dönemlere göre oldukça yeterli bir batarya seviyesine sahipti.

Dual ARM 9 CPU

Gelelim biraz N91’in teknik özelliklerine. Model, Dual ARM 9’dan güç alıyordu ve 220 MHz frekansa sahipti. Nokia, 2007 yılı itibariyle üretmeye başladığı telefonlarda çok farklı işlemciler kullansa bile, 2005 yılında üretilen bir tuşlu telefon için gayet başarılı bir işlemci kullanıyordu. ARM mimarisi, o dönemler Nokia telefonlarında oldukça tercih ediliyordu.

Symbian 9.1

Gelelim oldukça tartışmalı olan SymbianOS işletim sistemine. Symbian, kimi kullanıcılar tarafından oldukça fazla sevilse de, kimi kullanıcılar tarafından Nokia’nın sonunu getiren işletim sistemi olarak biliniyor. Nokia, akıllı telefonları da dahil olmak üzere Symbian işletim sistemini oldukça sık kullandı. Sürekli güncelleyerek ortadaki sorunları ortadan kaldıran, performans geliştirmeleri sunan Nokia, oldukça fazla kullanıcıdan Symbian hakkında geri dönüş aldı. Hatta, Nokia 5800 modelinde Symbian kaynaklı dokunmatik problemlerinin meydana çıktığı da söyleniyordu. Ama her ne kadar Symbian sevmeyen bir kitle olsa bile, Symbian işletim sistemine sahip Nokia modellerinden çok memnun olan bir kitle de bulunuyor. Symbian işletim sistemi, kullanıcılar tarafından oldukça tartışmaya açık detaylara sahip diyebiliriz.

Sizler için Nokia’nın efsanevi modellerinden bir tanesi olan Nokia N91 özellikleri ve diğer tüm detaylarıyla birlikte inceledik. 2005 yılında üretilen bir telefona göre, oldukça yüksek depolama seçeneklerine sahip N91 modeli, elbette günümüz teknolojisiyle karşılaştıramayacağımız bir seviyede. Nokia, 2000’li yılların başında dünya geneli bir teknoloji deviydi. Hatta, en çok kullanıcıya sahip olduğu ülkelerin üst sıralarında Türkiye bulunuyordu. Çünkü ülkemizde o dönemler Nokia kullanımı oldukça yaygındı. Hatta, belirli bir yaşa gelmiş dedelerimizin veya aile büyüklerimizin telefonlarına baktığımızda, belki yine Nokia’nın efsanevi modellerinden bir tanesini görebiliriz. Sizler Nokia N91 hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın