MHRS şifremi unuttum! İşte çözümü

Teknolojinin gelişmesi, birçok randevu ya da kurumsal işlerimizi internet üzerinden kolaylıkla halledebilmemize olanak tanıdı. e-Devlet, e-Nabız, MHRS gibi uygulamalar, bu konuda işimizi bir hayli kolaylaştırıyor. Fakat, bu uygulamalara erişimimiz bir şekilde kesilirse işlerimiz bir anda aksayabilir. Şifre unutmak bu aksamalara yol açacak olaylardan biri ve en çok başımıza geleni. Peki MHRS şifrenizi unuttuysanız ne yapmalısınız?

MHRS nedir ve ne işe yarar?

MHRS, yani Merkezi Hekim Randevu Sistemi, bir sağlık sorununuz ya da kontrolünüz olduğu taktirde, size aile hekimi ya da dilediğiniz bir devlet hastanesinden randevu alabilme olanağı sağlar. Aile hekiminden görüntülü muayene ve normal muayene için randevu alabilirsiniz. Ayrıca konuma ve polikliniğe bir devlet hastanesinden ya da genel arama ile şehrinizde bulunan bir hastaneden randevu alabilirsiniz.

MHRS, aşı randevusu alma olanağı da sunuyor. Eğer hesabınız varsa ve şifresini unuttuysanız, bunun çözümü oldukça basit. Birkaç adımda size MHRS şifresi değiştirmenin nasıl yapıldığından bahsettik. İşte mobil ve masaüstünden MHRS unutulan şifre yerine yeni bir tane almanın yolları…

Mobil uygulamadan yeni şifre alma

Mobil cihazınıza MHRS uygulamasını indirdikten sonra uygulamaya girdiğinizde karşınıza bir giriş ekranı çıkacak. Sayfanın alt kısmında klasik bir “Şifremi Unuttum” butonu göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda, yeni bir şifre almak için 3 farklı seçeneğiniz mevcut.

  • Dilerseniz T.C. Kimlik Numaranızı girdikten sonra e-posta yoluyla şifrenizi yenileyebilirsiniz. Uygulamaya kayıt olurken kullandığınız e-postayı yazdığınızdan emin olun ve mail adresinize gelen eklenti yardımı ile yeni bir şifre alın.
  • Bir başka yöntem ise SMS ile yeni bir şifre almak. Yine T.C. Kimlik Numaranızı yazdıktan sonra alttaki kısma cep telefon numaranızı girin. Telefonunuza gelen SMS yardımı ile kolaylıkla yeni bir şifre alabilirsiniz.
  • Mobilden uygulayabileceğiniz son şifre yenileme yöntemi ise kimlik bilgilerinizi kullanmak. T.C. Kimlik Numaranızı, ad ve soyadınızı, ardından doğum tarihinizi girdikten sonra altta yer alan ileri butonuna tıklayın. Karşınıza kayıt olurken seçtiğiniz güvenlik sorusu ve güvenlik resmi seçenekleri çıkacak. Doğru seçeneği işaretlediğinizden emin olduktan sonra yeni şifrenizi seçebilirsiniz.

MHRS uygulamasını Google Play Store, App Store ve App Gallery‘den indirebilirsiniz.

Masaüstü uygulamasından yeni şifre alma

MHRS web sitesine masaüstü bilgisayarınızdan girdikten sonra, altta bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayın. Karşınıza yine uygulamada olduğu gibi 3 seçenek çıkacak ve şifrenizi yenileyebileceksiniz. Yine e-posta, SMS ya da kimlik bilgileri aracılığıyla doğrulama yaptıktan sonra, yeni bir şifre alabilirsiniz.

Yorum yapın