Mevduat çıkışında ikinci dalga olur mu?

Barclays Stratejisti Joseph Abate’ye göre, her geçen gün daha fazla yatırımcı para piyasası fonlarının kendilerine daha yüksek faiz imkanı sunduğunu fark edecek ve bu da bankacılık sisteminde mevduat çıkışlarının “ikinci dalgasını” beraberinde getirecek.

Abate 29 Mart’ta yayımladığı bir değerlendirme notunda, banka bilançolarını olumsuz etkileyecek iki çıkış dalgasına işaret etti.

Notta, birinci dalganın, Silicon Valley Bank’in çöküşünün hemen ardından ortaya çıkan ve bankaların ödeme gücüne ilişkin endişelerden kaynaklanan çıkışlarla yaşandığı belirtildi. Abate, bahsettiği bu birinci dalganın “neredeyse sona ermiş olabileceğini” söyledi.

Ancak bununla birlikte SVB’nin, mevduat sahiplerinin bu yatırımları karşılığında ne kadar düşük getiri aldıkları konusunda kamuoyunu bilinçlendirmiş olabileceğine işaret eden Abate, “Mevduat sahipleri bugüne kadar aldıkları faizin ne kadar düşük olduğunu büyük ölçüde görmezden gelmişlerdi. Yakın dönemde mevduat güvenliğiyle ilişkili olarak yaşanan kargaşa, ‘uykulu’ mevduat sahiplerini uyandırmış olabilir ve bakiyelerin para piyasası fonlarına taşınmasıyla ikinci bir mevduat çıkış dalgası olacağına inandığımız şeyi başlatmış olabilir” dedi.

Yorum yapın