Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolar/TL’de son durum nasıl?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün faiz kararı almak için Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 10,5’e indirilmesine karar verdi.

Merkez Bankası yapmış olduğu açıklamada Kasım ayı için indirim sinyalini vererek “Takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır” dedi.

Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklama;

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir.

Dolarda son durum nasıl?

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı sonrası Dolar/TL 18.57 TL seviyesinden işlem görüyor. Euro ise Euro/TL 18.22 TL ‘den işlem görüyor.

Yorum yapın