Lotus’un İlk SUV’u Eletre’nin Üretimi Başladı

Otomobil şirketleri, gelecekte yollara hakim olması beklenen elektrikli otomobillerin üretimi için hamleler yapmaya devam ediyor. Birleşik Krallık merkezli otomobil üreticisi Lotus da bu konuda hamle yapmaya başlayan şirketler arasında yer alıyor. Dev şirket, geçtiğimiz aylarda tarihindeki ilk elektrikli ve SUV otomobili Eletre’yi tanıtmıştı.

Şirket için bir dönüm noktası olarak nitelendirilen ve özellikleri ile büyük dikkat çeken Eletre ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Gelen haberlere göre tam üretimine 2023 yılında başlanması planlanan otomobilin üretimi geçtiğimiz haftalarda başladı.

591 beygir gücüne sahip Eletre’nin üretimi Çin’de başladı

Markanın kaderini değiştirecek elektrikli SUV Eletre’nin ilkinin birkaç hafta önce üretimden çıktığı bildirildi. Bunun da şirketin Çin’in Wuhan şehrine kurulan 1,2 milyar dolarlık yeni üretim tesisinde gerçekleştiği aktarıldı. 2023’te tam üretime geçmesi planlanan aracın Çin’de üretileceği açıklanmıştı.

Lotus’un ilk SUV’si olma niteliği taşıyan araç, 591 beygir gücü ve 100 kWh’nin üzerinde bataryasıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra çift motorlu bir kuruluma sahip aracın tek şarjla 600 kilometrelik bir menzile sahip olacağı da belirtiliyor. Ayrıca, aracın 900’den fazla beygir gücüne sahip daha güçlü versiyonlarının olabileceği de söylentiler arasında yer alıyor. Tabii bunun henüz doğrulanmadığını belirtmek gerek.

Hızlı şarj desteği sunacak aracın 20 dakikalık şarj 400 km’ye varan menzil sunacağı ve manevra kolaylığı sağlayan 4WS (dört tekerlekten yönlendirme) sistemi ile geleceği belirtiliyor. 0’dan 100 km’ye 3 saniyeden daha kısa sürede ulaşma vaadi sunan aracın, ileride tam otonom hizmet sunma ihtimalinin bulunduğu da aktarılıyor. Teknolojileri ile dikkat çeken Eletre’nin, aynalar yerine kameraya sahip olması da dikkat çekiyor.

2023’te Eletre’nin yollarda olmasını planlayan Lotus, bunun dışında iki crossover araç ve iki tamamen elektrikli otomobili de tanıtmayı planlıyor. Şirket, bu araçları 2025 yılına kadar piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Son yıllarda popülerliğini kaybeden Lotus’un, 2027’ye kadar 100.000 araç satmayı ve Çin’deki varlığını genişletmeyi planladığı da gelen haberler arasında bulunuyor.

Ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli olmayan Eletre modelinin diğer fotoğraflarına aşağıdan ulaşabilir, araç hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Lotus Eletre

Yorum yapın