Küresel piyasalara Alibaba dopingi

Alibaba Group Holdings’in operasyonlarını ayırma kararı başta Çin’de olmak üzere teknoloji şirketleri açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilirken, Asya Borsaları ile ABD ve Avrupa vadeli endeksleri pozitif bölgede

Salı günü sırasıyla yüzde 0,16 ve yüzde 0,49 düşüşle kapanan S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli işlemlerde artıda. MSCI Asya Pasifik Endeksi aralıksız iki günde yükselişini yüzde 1,25’e taşımış durumda. Hong Kong Hang Seng yüzde 2’ye yakın değerlenirken, Hang Seng Teknoloji Endeksi yüzde 3’ye yakın yükseliş kaydetti.

Bloomberg Dolar Endeksi iki günlük düşüşün ardından yüzde 0,15 arttı.

Alibaba’da tarihi bölünme adımı

Çinli online ticaret devi Alibaba Group Holding Ltd. dün 220 milyar dolarlık operasyonlarını 6 birime ayırma kararı aldığını duyurdu.

Bu adım Çinli grubun e-ticaretten medyaya faaliyet gösterdiği bir çok alanda daha özerk bir yapıya kavuşmasını sağlarken, yeni halka arzların da önünü açacak.

Çinli teknoloji şirketleri açısından çok alışılmış olmayan bir yapıyı ortaya çıkaracak bu adımın, Alibaba’nın rakipleri tarafından örnek alınabileceği de belirtiliyor.

Şirketin iş kollarının ve karar alma gücünün tek bir merkezden alınıp dağıtılmasıyla Pekin yönetiminin teknoloji sektöründeki temel hedeflerinden biri de uygulamaya geçmiş olacak.

Daha önce Çin yönetimi, başta Alibaba ve WeChat operatörü Tencent Holdings Ltd. olmak üzere online platformların etkisi konusunda eleştirilerde bulunmuştu. Bu nedenle teknoloji sektöründeki merkeziyetçi yönetimin, inovasyonu baskıladığını düşünen hükümetin Alibaba’nın bu kararını destekleyeceği tahmin ediliyor.

Alibaba’nın ABD borsasında işlem gören hissesi günü yüzde 14,3 yükselişle tamamlarken; Tencent yüzde 8, Baidu yüzde 4,7 değer kazandı.

Yorum yapın