Kullanılmış Çorap Fantezisinin Ardında Yatan Neden

Tarih boyunca kokular, insanların arasındaki ilişkilerde büyük roller oynamıştır. Özellikle de ilkel dönemlerde kokunun eş seçimi konusunda kritik bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Aşina olduğumuz bu durum zamanla evrildi ve günümüzde parfüm, kolonya gibi ürünlerle karşımıza çıkıyor.

Elbette bu, buz dağının sadece görünen yüzü. Derinlere daldıkça bu karşı cinsi kokuyla çekme konusunun ne kadar karanlık yerlere ulaştığına tanık oluyorsunuz. Örnek olarak bu içeriğimizde karşı cinsin kullanılmış, doğal olarak da kokan giysilerini alma eğilimine değineceğiz. Gelin başlayalım.

Bu satın alma işini alışkanlık hâline getirenlere internette denk gelmiş olabilirsiniz:

Söz konusu kişilerin sayısı, ikinci el satış uygulamalarındaki kirli kıyafet ilanlarından da görebileceğimiz üzere son yıllarda oldukça arttı. Bu, sosyal medyada da kendine yer bulunca işin diğer tarafında olan, yani bu satışları gerçekleştiren kişilerin de verdiği bilgilerle konuya açıklık getirmek istedik.

Her şeyden önce…

Fetiş diye adlandırdığımız şeylerin psikolojik bir sorun olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat önemli ölçüde sosyal hayatı zedeliyor ve karşı tarafa zarar verme gibi riskleri beraberinde getiriyorsa artık bir uzmanla görüşmek şart hâline gelir. Yani kişinin kendisine ve karşı tarafa zarar vermediği sürece fetişler tartışılmaz diyebiliriz

Şimdi sorumuzu cevaplayalım: kullanılmış çorap ve iç çamaşırları neden başkalarının ilgisini çekiyor?

Olfactophilia terimi, bu konu hakkında bizlere biraz ışık tutabilir. Söz konusu terim, insan bedeninden gelen kokulardan cinsel anlamda etkilenmek anlamına geliyor. Özellikle de cinsel bölgeler burada başı çekiyor diyebiliriz. “Bunun konumuzla ilgisi ne?” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Söz konusu kokular kıyafetlerde kalabiliyor. Zaten burada kolonya ya da parfüm gibi kokulardan bahsetmiyoruz. Spor yaparken terlemeniz ve daha sonra üstünüzdekinin ter kokması buna bir örnek. Normal şartlarda bunları yıkamaya atarsınız. Fakat bu fetiş dünyasının içinde olanlar, söz konusu kıyafetleri çoğu zaman kullanmaya devam ediyor.

Kariyerime nereden başlayabilirim diyorsanız(!):

Bu alanda satış yapmayan kişilere bile giydiklerini satma teklifinin geldiği görülüyor. Kısa yoldan para kazanmayı hedefleyen bu kişiler de başta söz konusu kıyafetleri yıkamadan satışlarını gerçekleştiriyor. Fakat daha sonra ilerleyen satışlar için kıyafetleri örnek olarak 1 hafta boyunca giymeleri istenince de şaşkınlıkla kalıyorlar.

İyi güzel (değil) de, alanlar bunlarla ne yapıyor?

]

Bu alandaki uzman isimlerden olan terapist Pamela Supple, alıcıların bunları kokladığını, bazen giydiğini, bazen fanteziler kurduğunu ve cinsel anlamda bu kıyafetlerin onları çektiğini söylüyor. Satıcılar için bu pek bir şey ifade etmese de kabaca alıcılar, satıcıyla bağ kuruyormuş gibi hissediyorlar diyebiliriz.

Bu sebeple de satın almadan önce bahsettiğimiz iç çamaşırı veya çorapların giyilmiş hâldeki fotoğraflarını istiyorlar. Ya da ne kadar süre giyildiği, en son ne zaman giyildiği gibi detayları merak edebiliyorlar.

Bağ kurma konusunu unutmamak gerek. Zira OnlyFans gibi sitelerde abonelik işlemlerine büyük paralar yatırılmasının ardında da benzer sebepler bulunuyor.

Her işin bir zorluğu vardır diyelim: Kolay mı kullanılmış kirli çorap satmak?

İki cinsiyetten de bunu bir işe çevirip binlerce dolar kazananlar bulunuyor. Fakat temizlik hastası birinin bunu yapmak zorunda kaldığını düşündüğümüzde işler biraz çirkin bir hâl alıyor. Zira bu alanda, kıyafetlere farklı kokular katmak için peynir gibi malzemeler kullananlar da yok değil.

Şimdi ciddi kısım: Hijyen kuralları gereği bu satışlar, alışveriş sitelerinde yapılamıyor

Bu satışlar en çok Ebay üzerinden yürütülüyor. Fakat şirket, bunları fark eder etmez siteden kaldırıp kullanıcı hesaplarını kapatıyor. Yine de başlıklarda farklı kalıplar kullanarak bu tür yasaklardan kaçanların sayısı çok fazla. Özellikle Ebay’in yetişkin ürünleri kategorisinin derinliklerinde bunlara rastlanılıyor olsa da şirket, dediğimiz gibi bunları en hızlı şekilde kaldırmaya çalışıyor.

Şimdiyse ülkemizdeki bazı ikinci el satış uygulamalarında bunlar görülmeye başladı.

Şunu belirtelim: Ebay insanların ilgilerine karşı olduğu için bu ürünleri yasaklamıyor

Sitede zaten çok sayıda kıyafet satışı yapılıyor. Fakat buradaki kilit nokta temiz olmaları. Söz konusu durum kapsamında alıcılar en çok kullanılmış ve kirli olan ürünleri tercih ettiği için alışveriş platformları bunları derhal yayından kaldırıyor. Fetiş konusuna tartışılmaz demiş olsak da burada hijyen ve sağlık söz konusu olduğundan haklı olduklarını belirtmeliyiz.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Yorum yapın