Koskoca Elon Musk internet faturası için hükümetin kapısını çaldı

CNN, SpaceX’in eylül ayında Savunma Bakanlığı’na, şirketin on milyonlarca dolarlık aylık fonu olmadığı için Ukrayna’da Starlink internetini finanse edebilecek durumda olmadığını iddia eden bir mektup gönderdiğini gösteren belgeler elde ettiğini söyledi.

Şirket, Ukrayna hükümeti ve ordusu için veri erişiminin 2022’nin geri kalanı için 124 milyon dolara ve yılda yaklaşık 380 milyon dolara mal olabileceğini tahmin etti ve Pentagon’dan bu finansmanı devralmasını istedi.

Elon Musk, Cuma günü bir tweet’te gerekçeyi detaylandırdı. Musk, SpaceX’in aynı anda daha fazla Starlink terminali teslim ederken ve tipik evlerden “100 kat daha fazla” veri kullanımını yönetirken mevcut altyapıyı “süresiz olarak” finanse etmeyi göze alamayacağını iddia etti.

Koskoca Elon Musk internet faturası için hükümetin kapısını çaldı

Uydu teknolojisi yalnızca Ukrayna askeri kampanyalarını koordine etmek için kullanılmadı, aynı zamanda birçok insana hizmet eden baz istasyonlarına ve diğer sivil ağlara veri sağlamak için de kullanılıyor. Yönetici, “yanığın” ayda 20 milyon dolara yakın olduğunu ve Rus “siber saldırılarına ve karışmalarına” karşı savunma maliyetini içerdiğini ekledi.

Ancak belgeler Musk’ın önceki iddialarından biriyle çelişiyor. Geçen hafta Starlink terminallerinin ve hizmetlerinin yalnızca “küçük bir yüzdesinin” dış finansman aldığını söylediği yerde, mektup, o sırada 20.000 Ukrayna sisteminin yaklaşık %85’inin en azından kısmen ABD, Polonya ve diğerleri tarafından finanse edildiğini gösteriyor.

Nisan ayındaki bir sızıntı, ABD’nin Ukrayna’ya Starlink donanımını almak için zaten milyonlar harcadığını gösterdi. Buna rağmen kaynaklar kısıtlı olabilir. Ukraynalı komutan General Valerii Zaluzhniy, Musk’tan Temmuz ayında 8.000’e yakın ek terminal sağlamasını doğrudan istedi, ancak SpaceX askeri lideri Savunma Bakanlığı’na işaret ederek yanıt verdi.

Yorum yapın