Kıtaları Göktaşı Çarpmaları mı Ortaya Çıkardı?

Dünya’nın geçmişi anlamak, geleceği hakkında isabetli öngörülerde bulunmak için büyük önem taşıyor. Bu amaçla yapılan çalışmaların bir kısmı da gezegenimizin bugün bildiğimiz haline hangi süreçlerden geçerek geldiğini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 

Gezegenimizde geçmişte Pangea adı verilen tek bir kıta bulunduğu biliniyor. Daha sonrasında bu kıtanın nasıl parçalandığı konusunda farklı teoriler ortaya atılmış durumda. Bu teoriler arasında yer alan meteor çarpması ile kıtaların ayrıldığı iddiasını destekleyen en önemli kanıt geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Kıtaları oluşturan şey dev meteorlar olabilir

Curtin Toprak ve Gezegen Bilimleri Okulu’ndan Dr. Tim Johnson, Batı Avustralya’da yer alan Pilbara Craton adlı bölgede bulunan taşların içindeki küçük zirkon kristallerini incelediklerini ve devasa bir meteor çarpmasının izlerini bulduklarını açıkladı. Bu bölge, Dünya’nın orijinal kabuğunun en iyi korunduğu yerlerden biri olarak biliniyor. 

Bu bölgede bulunan zirkon izotopları üzerinde çalışma yapan bilim insanı, yapının içerisinde yer alan oksijen atomlarının ters şekilde bağlandığını keşfettiklerini açıkladı. Bu da kayaların yüzeyden başlayıp derinlere doğru gidecek şekilde aşırı ısıya maruz kaldığı anlamına geliyor. Bunu da ancak büyük bir meteor çarpması ile açıklamak mümkün olabiliyor.

Dr. Johnson, gezegenimizin yapısının nasıl oluştuğunu ve devam eden değişimini anlayabilmenin büyük önem taşıdığını söylüyor. Araştırmacıya göre kara parçaları neredeyse bütün insanları, canlı kütlesinin büyük bir kısmını ve hemen hemen bütün mineralleri barındırıyor.

Dr. Tim Johnson’ın araştırması, 10 Ağustos 2022 tarihinde Nature dergisinde yayımlandı.

Yorum yapın