Kimlik kartına e-İmza tanımlama nasıl yapılır?

Dijital dönüşümün lokomotifi konumunda bulunan internetin yaygın hale gelmesi ile insan hayatı da büyük ölçüde kolaylaştı. Bu doğrultuda ülkemizde uzunca bir süredir dijital dönüşüm üzerine çalışmalar yapılırken, kısa süre önce İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’nden müjdeli haber geldi. Kimlik kartlarına e-İmza yükleme işlemi 50 il özelinde resmen başladı. Peki bu işlem nasıl yapılır? Yazımızda anlattık…

Kimlik kartına e-İmza tanımlama işlemi için neler yapılması gerekiyor?

Hatırlanacağı üzere İçişleri Bakanlığı tarafından 2020 yılının eylül ayında ”Hayat Kimliğinle Kolay” projesi hayata geçirilmişti. Kısa süre önce de söz konusu projenin ikinci etabına geçildi ve 50 il özelinde T.C Kimlik kartına e-İmza yüklenmesi işleminin başlatıldığı açıklandı. İlerleyen dönemlerde bu işlemin tüm illere yayılması hedefleniyor.

Bugün itibariyle kimlik kartına e-İmza yükleyebilecek iller ise şöyle; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak.

Bu projenin amaçlarını vatandaşların dijital dünyaya daha fazla adapte olması, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanması şeklinde açıklayabiliriz. Böylelikle bankacılık ve finans, noter, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi onlarca alanda saatler süren işlemlere son verilecek.

Projenin resmen hayata geçmesi ile en çok merak edilen konulardan biri de T.C Kimlik kartına e-İmza yüklenmesinin nasıl yapılacağı oldu. Bunun için atmanız geren adımlar ise şöyle;

Adım 1: e-İmza başvurusu yapabilmek için BTK tarafından yayınlanan e-İmza başvuru merkezi listelerine göz atabilirsiniz. Buradaki hizmet sağlayıcılarından birini seçerek başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda PTT’nin e-İmza başvurusu almaya yetkili işyerlerini de şahsen ziyaret edebilirsiniz. e-İmza’nın bireysel ve kurumsal olmak üzere iki farklı şekilde vatandaşlara sunulduğunu da unutmayın. Burada sizlere süreçle ilgili detaylı bilgiler verilecektir.

Adım 2: e-İmza’nızı edindikten sonra kimlik kartına yükleme işlemi için yukarıda vermiş olduğumuz 50 ilde bulunan nüfus müdürlükleri, tapu müdürlükleri ve bankalara başvurmanız gerekecek.

Adım 3: İşlem tamamdır. Aynı zamanda ehliyet olarak da kullanılabilen e-İmza entegre edilmiş kimlik kartlarınızı gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapın