Kara Deliğe Bile Girebilecek Bir Robot Geliştirildi

Fizik kanunlarına göre nereye doğru hareket edersek edelim sürekli bir şeyleri (hiçbir şey olmasa bile havayı) iteriz. Fizikçilere göre bu, hareketin korunumu kanunu dolayısıyla bunun Dünya’nın sabitidir. Ancak yeni yapılan bir icat ile bu durumun tersine çevrilebileceği düşünülüyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, yapıların herhangi bir varlığı itmeden de hareket edebileceğini ortaya koydular. Nasıl mı? Yeni icat ettikleri bir robot ile. Hatta söylediklerine göre bu robot kara deliklerden bile geçebiliyor.

Fizik kurallarını hiçe sayan robot:

Enstitünün yayınladığı yeni araştırma yazısında ekibin eğriliğin neden olduğu etkilerin baskın olması için çevresindeki şeylerden eşi görülmemiş düzeyde izolasyona sahip bir küre üzerinde tutulan bir robot tasarladıkları yazıyor.

Robot çalışmasının lideri şöyle diyor:

“Eğri uzaydaki hareketi sistematik olarak incelemek için şekil değiştiren robotumuzun en basit eğri uzayda, bir küre üzerinde hareket etmesine izin verdik. Bazı fizikçiler tarafından reddedilecek kadar sezgisel olan tahmin edilen etkinin gerçekleşebileceğini öğrendik: Robot şeklini değiştirdikçe, kürenin etrafında çevresel etkileşimlere atfedilemeyecek bir şekilde hiçbir şeye çarpmadan ileriye doğru ilerledi.”

Araştırmanın lideri, bu robotlarını kara delikleri keşfetmek için kullanabileceklerine inanıyor. Tabii her ne kadar bir kuvvete maruz kalmadan ilerleyebilse de robotun fiziksel olarak dayanıklı hâle gelmesi gerekiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Yorum yapın