Kanye West, Hem Instagram Hem Twitter’dan Banlandı

Sosyal medyanın en tartışmalı isimlerinden birisi olan Kanye West’in Instagram hesabı, geçtiğimiz gece yaptığı bir paylaşım nedeniyle kilitlendi. West’in hesabının kilitlenmesine yol açan paylaşımı, rapçi Diddy’yi hedef alıyor ve yaptıkları mesajlaşmalara yer veriyordu.

 Söz konusu mesajlarda Kanye, “Beni kimsenin tehdit edemeyeceğini ya da etkileyemeyeceğini söyleyen Yahudi halkına örnek olarak vereceğim. Sana bunun bir savaş olduğunu söylemiştim.” ifadelerine yer vermiş, Yahudilerden tepki toplamıştı. Bu paylaşımın ardından Instagram, Kanye’nin hesabını kilitledi ve paylaşımı kaldırdı.

Instagram’dan atılan Kanye, Twitter’ın yolunu tuttu:

Kanye West, Instagram hesabının kilitlenmesiyle birlikte yıllardır kullanmadığı Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı. Daha önce 2024’teki ABD seçimlerinde aday olacağını söyleyen Kanye, Twitter’a girişini yeniden bu duyuruyla yaptı. Sonrasındaysa Instagram’dan kilitlenmesine tepki olarak şu paylaşıma yer verdi:

“Şu fotoğrafa bak Mark. Beni Instagram’dan nasıl atarsın? Önceden dostumdun.”

1 milyona yakın beğeni alan bu Tweet’e Elon Musk’tan da yanıt geldi:

“Twitter’a yeniden hoş geldin dostum!”

Fakat Kanye, Twitter’da da uzun süre kalamadı:

Kanye West’in yeniden dönüşü Twitter’da halihazırda yeni bir gündemken West, çıkıntılığını burada da gösterdi. Musk’ın “Hoş geldin” mesajından 12 saat sonra Kanye, Yahudi toplumunu hedef alan bir paylaşım yaptı:

“Bu akşam biraz uykum var ama uyandığımda YAHUDİ HALKI için ölüm tehlikesi seviyesini 3 yapacağım. İşin garibi ben aslında Anti Semitik olamam çünkü siyahiler de aslında Yahudi. Benimle oyun oynadınız ve gündeminize karşı çıkan herkesi karalamaya çalıştınız.”

West’in bu Tweet’iyle birlikte Twitter yönetimi harekete geçti ve Kanye West’in Twitter hesabına erişimini politikalarına uymadığı gerekçesiyle yasakladı. Yasaklama süresi bilinmezken, Twitter kurallarına göre bu süre 12 saat ila 7 gün arasında değişebilir.

Yorum yapın