iPhone’da uygulamalar nasıl kilitlenir?

İnsan hayatına internetin girmesiyle birlikte pek çok kişi aşırı internet kullanımından yakınıyor. Bu nedenle de pek çok kişi, gün içerisinde telefonda geçirdiği zamanı sınırlamak ister. Sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi sınırlamak, tatildeyken kafa dinlemek ya da çocuğunuzun girmesini istemediğiniz uygulamalar için iPhone uygulama kilitleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Uygulama kilitleme özelliği özellikle ebeveyn kontrolü için oldukça mükemmeldir. Çocuğunuzun telefonunuzda girebileceği uygulamaları sınırlayarak onları kontrol sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı sosyal medya uygulamalarının kullanım süresini azaltmak isteyen kişiler için de son derece etkilidir. Peki iPhone uygulama kilitleme nasıl yapılır?

Parola ile iPhone uygulamalarını kilitleme

Apple, herhangi bir uygulama kilitleme mekanizması sunmaz. Ancak sizler için hazırladığımız bu yazıda geçici olarak uygulamaları nasıl kilitleyebileceğinizi anlattık. Parola yöntemi ile uygulamaları kilitlemek için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • İlk olarak cihazınızdan “Ayarlar”a girin.
  • Ardından çıkan seçeneklerden “Ekran Süresi”ne gidin.
  • Uygulama Sınırları”nı seçin.
  • Ardından “Sınır Ekle” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza sosyal ağ, oyunlar ve eğlence seçenekleri çıkar. Bu seçeneklerden istediğiniz uygulamayı seçin.
  • “İleri” seçeneğini seçerek istediğiniz süreyi belirleyebilirsiniz.

Erişim ile iPhone uygulamalarını kilitleme

iPhone’da uygulamaları kilitlemenin bir başka yolu ise telefonunuzdaki erişilebilirlik ile kilitlemedir. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

  • Telefonunuzdan “Ayarlar”a girin.
  • Çıkan seçeneklerden “Genel”e girin ve “Erişilebilirlik”i seçin.
  • Daha sonra karşınıza çıkan seçeneklerden “Denetimli Erişim”i etkin hale getirin.
  • Ardından “Parola Ayarları”nı seçerek bir parola belirleyin.

Uygulama yoluyla iPhone uygulamalarını kilitleme

Cihazınızdaki uygulamaları kilitlemenin bir başka yöntem ise üçüncü taraf uygulamaları kullanmak oluyor. iPhone cihazlarında uygulama kilitleme işlemini yapmanıza yardımcı olacak en popüler uygulamalar arasında Locktopus, BirProtect ve AppLocker yer alıyor. Bu uygulamalar jailbreak’li olan telefonlar için özel olarak hazırlanan uygulamaların olduğu Cydia kullanımıyla yükleniyor.

Kilitleme seçeneğiyle uygulamaları güvenle kullanın

Uygulama kilitleme işleminden sonra ana ekranda, sınır koyduğunuz uygulamaların simgesi daha koyu bir şekilde görünüyor. Bu sınır koyduğunuzun bir göstergesidir. Uygulama kullanımında ek süre isterseniz de ayarladığınız sistem sizden ekran süre parolası ister.

Bu şifreyi girdikten sonra karşınıza 15 dakika, bir saat ve tüm gün seçenekleri çıkıyor. Bu seçeneklerden istediğinizi seçerek sınır süresini uzatabilirsiniz. Seçtiğiniz süre sonunda ise uygulamanın simgesi normal görüntüsüne dönüyor.

Yorum yapın