iPhone hacklenebilir mi? İşte bilmeniz gerekenler!

Apple‘ın akıllı telefon modelleri, gerek fiyatlandırması sebebiyle, gerek de satış rakamlarında, listenin her zaman en üst sırasını hedefliyor. Dolayısıyla iPhone almayı planlayan bir insan, cihazının olası hack saldırılarına karşı ne kadar güvenilir olduğunu bilmek istiyor.

Bu durumun en büyük sebebiyse, günümüzde artık 7’den 70’e pek çok insan, aktif bir şekilde akıllı telefon kullanıyor. Kredi kartı veya banka hesabı bilgilerini, kişisel fotoğrafları ve işle alakalı özel dosyalarını telefonlarında saklayan kullanıcılar, haliyle bu cihazlar da bulunan olası güvenlik açıklarından endişe duyuyor.

iPhone kullanıcıları, olası hack saldırılarından korkmalı mı?

Bu sorunun cevabı sadece iPhone değil, neredeyse tüm teknolojik aletler için evet olacaktır. Yetenekli bir bilgisayar korsanının eğer yeterli imkanı ve zamanı varsa erişemeyeceği bir elektronik cihaz neredeyse yoktur. Ancak endişe etmenize gerek yok. Çünkü bu durum telefonunuzun risk altında olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle Apple ürünleri piyasada bulunan diğer telefonlarla kıyaslandığında en güvenilirler arasında bulunuyor.

Üstelik bu durumun önüne geçmek için bazı önlemler alırsanız, ortalama bir hacker sizden uzak duracaktır. Çünkü daha kolay hedefler varken, sizin cihazınızı iş yükü, kaynak ve zaman kaybı olarak görecektir. Ancak eğer dünyanın en iyi bilgisayar korsanlarından biri sizi direkt olarak hedef alıyorsa, endişelenmeye başlayabilirsiniz.

Hacklenmenin önüne geçmek için iPhone’larınızı güncel tutun ve Jailbreak yapmayın!

iPhone‘lar da tıpkı diğer elektronik cihazlar gibi belirli bir yazılımla birlikte çalışır. iOS‘un yeni sürümler de piyasaya sürülmeden önce zorlu testlerden geçiriliyor. Ardından beta süreciyle birlikte kullanıcıların test etmesine olanak sağlanır. Dolayısıyla kararlı sürüm yayınlanmadan önce neredeyse tüm güvenlik sorunları giderilir. Ancak eğer kullanmış olduğunuz sürümde bir açık varsa, hackerlar direkt olarak buraya odaklanacaktır. Bu yüzden cihazınıza Apple tarafından bir güvenlik güncellemesi gönderilmişse, bunu yüklemeniz sizin lehinize olacaktır.

Bunun dışında, iPhone‘ların saldırıya uğramasının en yaygın sebeplerinden biri de jailbreak yapılmasıdır. Bu, Apple tarafından onaylanmayan uygulamaları cihazınızda çalıştırabilmek için yazılımın değiştirmesini sağladığınız anlamına geliyor. Ancak bu durum aynı zamanda sizi bilgisayar korsanlarının saldırılarına da açık bir hedef haline getirecektir. Tabii telefonunuza gelen şüpheli E-Mail ve SMS‘lere karşı da dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bilgisayar korsanlarının en etkili saldırılarının büyük bir kısmı bu şekilde gerçekleştiriliyor.

Halka açık şarj istasyonlarını kullanmadan önce 2 kere düşünün!

Geçtiğimiz yıllarda, bazı bilgisayar korsanlarının halka açık şarj istasyonları aracılığıyla, bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcıların verilerine ulaştığı ortaya çıktı. Hatta kendi şarj ünitelerini oluşturup, şehrin işlek bölgelerine bile yerleştirebiliyorlar. Siz de iPhone’unuzu şarj etmek için kabloyu cihazınıza taktığınız anda verilerinizi korumasız bir hale getirmiş olursunuz. Dolayısıyla mümkün olduğunca cihazınızı bir adaptör ve powerbank aracılığıyla yada sadece güvendiğiniz cihazlara bağlayarak şarj etmelisiniz.

Aslında benzer bir durum, halka açık ücretsiz WiFi ağları içinde geçerli. Pek çok kişi kendi mobil verilerindeki kotayı düşürmemek için bir kafeye veya kütüphaneye gittiğinde yada meydanlarda bulunan WiFi ağlarına direkt olarak bağlantı sağlıyor. Ancak bu durum oldukça tehlikeli olabilir.

Hatta son yıllarda çıkan Mr.Robot dizisinde de buna benzer sahneler bulunuyor. Çünkü kablosuz gerçekleşen bu bağlantı, tıpkı şarj istasyonlarında olduğu gibi verilerinizi korumasız hale getirebilir. Aynı şey, güvenilirliğinden emin olmadığımız internet siteleri içinde geçerli olacaktır. Dolayısıyla bir site sizden izin istediği zaman 2 kere düşünmeniz gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın