Instagram engel kaldırma nasıl yapılır?

Milyonlarca kullanıcının bulunduğu sosyal medya platformu Instagram, pek çok özelliğe ev sahipliği yapıyor. Instagram, paylaşma, yorum yapma ve beğenme gibi işlevlerin yanı sıra engelleme özelliğini de kullanıcılara sunuyor. Böylece kullanıcıların istemedikleri kişiler, ne hesaplarını buluyor ne de paylaşımlarını görüyor.

ne de yarıyor. Özellikle tanımadıkları kişilerden gelen rahatsız edici mesajlar ve paylaşımların engellenebilmesi için sıklıkla tercih ediliyor. Hemen hemen her kullanıcının işine yarayan bu özellik, çoğu kişinin işine de yarıyor. Üstelik engellemeler, istenildiği zaman rahat bir şekilde de kaldırılabiliyor. Peki Instagram engel kaldırma işlemi için ne yapmak gerekiyor?

Instagram’da engel kaldırma nasıl yapılır?

Intagram’da engellediğiniz kişilerin engeli kaldırmak için pek çok farklı yöntem var. Bu yöntemler sayesinde engellediğiniz kişilerin engelini kolay bir şekilde kaldırmanız mümkündür.

Ayarlar ile Instagram engel kaldırma

  • İlk olarak Instagram hesabınızdan profil sayfanızı açın.
  • Ardından sağ üst köşede bulunan üç çizgi butonuna tıklayın ve ‘Ayarlar‘ı seçin.
  • Çıkan seçenekler arasından Gizlilik seçeneğini seçin.
  • Açılan sayfanın altına inin ve ‘Engellenen Hesaplar‘ seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra engelini kaldırmak istediğiniz kişinin kullanıcı adının yanında yer alan ‘Engellemeyi Kaldır‘ seçeneğini seçin.
  • Son olarak da engel kaldırma işlemini onaylayın.

Profil sayfası ile Instagram engel kaldırma

  • Akıllı telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın.
  • Daha sonra Keşfet kısmındaki arama çubuğunu engellediğiniz kişinin profiline girin.
  • Son olarak da girdiğiniz hesabın biyografisinin altındaki mavi yazılı ‘Engellemeyi Kaldır’ seçeneğine dokunun.

Engeli kaldırılan hesap tekrar takip edilir mi?

Instagram’da kişiler, engellemiş oldukları kişileri takip edemez ve gönderilerini göremezler. Aynı şekilde engellenen kişi de karşı tarafın hiçbir paylaşımını göremez ancak engelin kaldırılması durumunda o kişiyi tekrar takip etmek mümkün.

Bunun için yapılması gereken tek şey engeli kaldırmak oluyor. Eğer hesap gizliyse takip isteği gönderebilirsiniz. Yani engelleme ya da engeli kaldırma işlemleri için herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Tüm bunların yanı sıra engellemeyi kaldıran kullanıcılar, karşı hesaba mesaj da gönderebilir. Engellenen hesap ile mesajlaşmak mümkün değildir ancak engelin kalkmasıyla birlikte ortadaki sorun da kalkar. Ancak hesap gizliyse mesaj, istek kutusuna gider.

Yorum yapın