İngiltere Merkez Bankası’ndan bankacılıkla ilgili yeni uyarı

İngiltere Merkez Bankası (BoE), Silicon Valley Bank ve Credit Suisse Group AG’nin finans sektöründe yarattığı krizden bu yana Birleşik Krallık’ın mali koşullarına ilişkin ilk kez resmi bir değerlendirme yaptı.

BOE, Mali Politika Komitesi’nin Çarşamba günü yayımladığı raporda, finansal piyasalardaki bir sonraki patlamanın kurumsal krediler tarafından olabileceği konusunda uyardı.

Raporda, “Yüksek getirili tahviller, kaldıraçlı krediler ve özel kredi dâhil olmak üzere daha riskli kurumsal borçlanma faiz oranlarındaki artışlara karşı özellikle savunmasızdır. Artan jeopolitik riskler, finansal kırılganlıkların netleşmesini artırır” ifadelerine yer verildi.

Birleşik Krallık’taki bankacılık sisteminin iyi bir sermayeye ve güçlü bir likiditeye sahip olduğu vurgulanan raporda, banka dışı finans, hedge fonları ve özel kredi piyasalarındaki risklerin arttığı ve bunların Birleşik Krallık’ın finansal istikrarı için risk oluşturabileceği belirtildi.

BoE faizi son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseltti

BoE, 23 Mart’taki son toplantıda verdiği karar ile politika faizini 25 baz puan artırılarak yüzde 4’ten yüzde 4,25 seviyesine yükseltti. Söz konusu faiz artışı son 14 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Bankanın tutanaklarında, ülkedeki enflasyonun bu yılın Şubat ayında yüzde 10,4’e yükselerek kurulun bir önceki toplantısındaki tahminin 0,6 puan üzerinde gerçekleştiği belirtilerek, bankanın halen enflasyonun 2023 yılının ikinci çeyreğinde dikkate değer şekilde gerilemeye devam etmesinin beklendiği bildirilmişti.

Yorum yapın