GSM şirketlerinin TBMM’deki savunması tatmin etmedi

Türkiye Kahramanmaraş merkezli depremlerde çöken iletişim altyapısını tartışmaya, GSM şirketlerinin eksik ve hatalarını masaya yatırmaya devam ediyor.

Konu kamuoyunda farklı platformlarda tartışılırken, son olarak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kurulan araştırma komisyonunda da ele alındı.

Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Sonuçlarının Bütün Yönleriyle Araştırılması, Depreme Dirençli Yapı Stokunun Oluşturulması ve Kentsel Dönüşüm Uygulamalarının Etkinliğinin Artırılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı.

Komisyonun son toplantısına GSM şirketleri Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’un yöneticileri de katıldı.

GSM şirketlerinin yöneticileri deprem konusunda daha önce dile getirdikleri argümanları sıraladı. İletişimin tümünün şehir dışındaki kulelerle kurulamayacağını belirten yöneticiler şehir içindeki baz istasyonlarının önemli olduğunu, binaların önemli bölümünün yıkılmasıyla da bu binalar üzerindeki baz istasyonlarının kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Yöneticiler depremle yaşanan enerji kesintisine de dikkat çekerek söz konusu yıkımların daha fazla etki yarattığını belirtti.

İzmir depremi sonrası söz vermişler

TBMM’deki komisyonda milletvekillerinin sözleri GSM şirketlerinin 2020’de yaşanan İzmir depreminden sonra önlemler alındığına, böyle anlarda bir daha iletişim kesintisi olmayacağına ilişkin sözler verdiklerine işaret etti.

İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, komisyonda “Bu depremde belki de en fazla enkazın altında kalmış olan bir sektörü konuşuyoruz, iletişim sektörünü. Bir önceki Deprem Komisyonu’nun da üye siydim.

Hem İletişim Başkanlığı hem de 3 GSM operatörü olarak bize İzmir’de 16 binanın hasar gördüğü, 9 binanın yıkıldığı deprem sonrasında yaşanan GSM operatörüne ulaşamama ve telefonla görüşememe sıkıntısıyla ilgili çözümler ürettiğinize, bundan sonra asla böyle bir sıkıntının yaşanmayacağına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 85 milyonu temsil eden Komisyon üyelerinin huzurunda söz verdiniz.

‘Bundan sonra böyle bir afet anında en geç bütün frekanslar üzerinde birleştirilerek uydu hatlarımız ve uydularımız vasıtasıyla da asla GSM sıkıntısı yaşanmayacak. Bizim burada naçizane yurttaşlarımıza önerimiz WhatsApp üzerinden, internet hatları üzerinden görüşme gerçekleştirirlerse telefon görüşmelerinde yaşanacak olan sıkıntılar engellenmiş olur’ dendi.

Dendi ama gerçek böyle olmadı” ifadelerini kullandı.

10 ilde baz istasyonlarının sadece yüzde 4’ü yıkıldı, ama iletişim çöktü

Komisyonda yıkılan baz istasyonlarına yönelik veriler de sunuldu.

Türk Telekom yöneticisi tarafından yapılan sunumda afet bölgesindeki 10 ilde şirketin yıkılan baz istasyonu sayısının toplam sahanın sadece yüzde 4’ünü oluşturduğu belirtildi.

Şirketin yıkılan baz istasyonu oranının bu kadar düşük olmasına rağmen iletişimin neden kesildiği konusunda Türk Telekom yöneticisi baz istasyonlarından sonra akülerin teker teker devreden çıkması sebebiyle baz istasyonlarının hizmet dışı kaldığını belirtti.

Yönetici deprem nedeniyle enerji şebekelerinde kesintiler yaşandığını, bu kesintiler sonrasında devreye giren akülerin de bir süre sonra devre dışı kaldığını belirtti.

Yorum yapın