Google’ın Katlanabilir Akıllı Telefonu Pixel Fold İpucu

Google’ın kendi markası altında bir katlanabilir akıllı telefon çıkaracağı uzun zamandır konuşulan bir konuydu. Yıllardır geliştirme aşamasında olduğu iddia edilen akıllı telefonun çıkışı hiç de uzak olmayabilir, en azından son gelişmeler bu yönde.

Google Camera için yeni yayınlanan 8.6 güncellemesinde kullanıcıların gözünden saklanan değişikliklerden biri eklenen yeni bir düğme oldu. Bu düğme bir katlanabilir telefona benzerken, sembolün gizli olduğunu da belirtelim.

Google Pixel Fold’a doğru

Tek bir sembolden katlanabilir akıllı telefonların geldiğini iddia etmek çok mümkün olmasa da, kamera özelliklerinden yola çıkarak akıl yürütmek mümkün. Örnek olarak verebileceğimiz Samsung Galaxy Z Fold 3, üç farklı kamera modülü kullanıyor. Niş telefonlarda kullanıcıların üçüncü parti kullanacağı bir uygulama için Google’ın hazırlık yapması pek olası değil, bu da firmanın katlanabilir telefon çalışmalarında sona yaklaştığı görüşünü destekliyor.

Katlanabilir telefonlarda, telefon katlıyken ön ve arka kamera olarak kullanılan iki kamera yer alıyor. Telefonu açtığımızda ise bu kameraların tamamı arka kamera haline geliyor, açılan ekranda da bir ön kamera ortaya çıkıyor. Yazılım anlamında baktığımızda da bu duruma dikkat edilmesi gerekiyor.

Daha önce Google Pixel 7 akıllı telefonların Ekim ayında çıkacağı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Google, o tanıtım etkinliğinde ya da hemen sonrasında kendi katlanabilir akıllı telefonunu duyurabilir. Teknoloji devi daha önce de Gboard’a katlanabilir telefonlar için bazı özellikler eklemişti.

Yorum yapın