Gençlerin iPhone Kullanma Oranı Son 10 Yılda Nasıl Değişti?

Piper Sandler isimli bir yatırım bankası, ABD’de 14.500 genci kapsayan bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma, ABD’de yaşayan gençlerin bir numaralı akıllı telefon tercihinin iPhone olduğunu gözler önüne serdi. Hatta işler öyle bir noktaya gelmiş durumda ki ABD’de iPhone dışında telefon kullanan neredeyse hiç genç yok.

Piper Sandler analistleri, bu araştırmayı her iki yılda bir tekrarlıyorlar. Paylaşılan sonuçlara göre 2012 yılında iPhone kullanan gençlerin oranı yüzde 40 civarındaydı. 2022 yılında ise bu oran iki katına çıkmış durumda. Yapılan son araştırma, ABD’deki gençlerin yüzde 87’sinin iPhone kullandığını gözler önüne serdi. Üstelik gençlerin yüzde 88’i, bundan sonra alacakları ilk telefonun bir iPhone olacağını belirtiyor. 

iPhone’un yıllar içerisinde nasıl yaygınlaştığını gösteren grafik şöyle

Yukarıdaki tabloda, 2014-2022 aralığındaki sonuçları görüyorsunuz. Tablonun başladığı yıllarda iPhone’un tercih edilme ivmesi daha fazla olsa da günümüzde bile yükseliş trendi devam ediyor. Analistler, bunun nedeninin Apple’ın yıllardır devam eden yineleme döngüsü olduğunu söylüyor.

Peki bu araştırma abartılı sonuçlar mı veriyor?

Yapılan araştırmanın abartılı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Öyle ki Apple’ın anavatanı ABD ve bir iPhone’un en ucuza satıldığı ülke de ABD. Hal böyle olduğu için de iPhone, ABD’deki gençler için oldukça ulaşılabilir bir ürün. Ayrıca bu araştırmanın ABD özelinde olduğunu unutmamak gerek. Türkiye ve Avrupa’da oranlar Piper Sandler’ın araştırmasına göre ciddi anlamda farklılık gösteriyor ve özellikle Samsung’un ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu söylemek mümkün.

2021’de Avrupa’nın en çok satan telefon markası Samsung’du:

Samsung, 2022’nin ilk üç aylık verilerine göre dünyanın en çok akıllı telefon satan markası:

Yorum yapın