Gelecekten gelen otomobil! Cadillac InnerSpace inceleme

Tesla başta olmak üzere birçok şirket tam otonom teknolojisi üzerinde çalışıyor. Biz de GITEX 2022 fuarında ön tarafında direksiyon, göstergeler ve cam yerine devasa ekran bulunan tam otonom Cadillac InnerSpace konsept modelini inceleme şansı yakaladık.

Direksiyonsuz otomobil: Cadillac InnerSpace inceleme

Elektrikli otomobiller her geçen gün hayatımıza daha fazla entegre oluyor. Öyle ki önümüzdeki 10 yıl içerisinde benzin istasyonlarından çok yüksek hızlı şarj istasyonları göreceğiz. Bir diğer gelişim ise otomobillerin kendisinde yaşanıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan GITEX 2022’de Cadillac tarafından geliştirilen InnerSpace konsept modelini yakından inceleme fırsatı bulduk. Bu aracın yakın zamanda satışa çıkmayacağını biliyoruz. Fakat gelecekte bizi nelerin beklediğini çok net bir şekilde görmemizi sağlıyor.

InnerSpace modelinin tamamen otonom sürüş üzerine tasarlandığını görüyoruz. Otomobilde ne bir direksiyon ne de gaz-fren pedalı mevcut. Hatta aracı kendimiz kullanmayacağımız için ön cama bile gerek duyulmamış. Bunun yerine tüm ön paneli kaplayan devasa SMD LED panoramik ekran bulunuyor.

İç tarafa baktığımızda ise iki kişinin oldukça rahat ve konforlu bir şekilde seyahat edebilmesi için özel tasarlanan koltukları, kapıları ve döşemeleri görüyoruz. Aslında evimizdeki oturma odasında nasıl rahat bir şekilde televizyon izleyebiliyorsak burada da aynısı geçerli.

Tabii Cadillac bu otomobil ile konforlu sürüşün bir adım ötesine geçiyor. Aracın içerisinde anlık olarak yolcuların yaşamsal durumlarını ölçmeye yarayan birçok biyometrik sensör kullanıyor. Bunlarla birlikte ses, koku ve ışık kontrolünü de sağlıyor.

Yalnızca bu kadar değil. Cadillac’ın dikey iniş kalkış yapabilen ve yine otonom sürüş imkanı sağlayan bazı otomobiller üzerinde çalıştığını da biliyoruz. Tüm bu konsept araçları Halo ismini verdiği ürün ailesine yerleştiriyor. Belirttiğimiz gibi bu modellerin hiç birisi yakın zamanda satışa sunulmayacak. Yine de geleceğe dokunabiliyor olmamız teknolojinin gelişimi açısından oldukça önemli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

cadillac
Cadillac InnerSpace
Cadillac konsept
inceleme

Yorum yapın