Facebook ve TikTok rekabeti artıyor! İşte nedeni

Ana şirket Meta, ikinci çeyrek (Q2) 2022 sonuçlarını açıkladı. Ancak işler tam da istendiği gibi gitmiyor. Son zamanlarda TikTok’la büyük bir rekabet içerisinde olan Facebook‘un 2022’nin ikinci çeyreğinde servetinde düşüş yaşamasının pek çok nedeni var.

TikTok, Facebook düşüşündeki en büyük neden olarak görülüyor

Meta’nın yaptığı basın açıklamasına göre, sosyal ağ gelirleri 2021’de bu yana bir düşüş yaşadı. İddialara göre Mark Zuckerberg, ekonomik koşulların 2021’in ikinci çeyreğinde olduğundan daha kötü olduğunu belirtti.

Aynı zamanda DataReportal’daki grafikte, 2022’den önceki son birkaç çeyrekte aktif kullanıcı sayısında çok fazla değişiklik olmadığı ortaya çıkıyor. Bunun aksine, yeni kullanıcı sayısında bir düşüş meydana geldi. Görünüşe göre Apple’ın gizlilik değişiklikleri, Facebook’un reklamcılık işini olumsuz etkiledi. Ancak yine de büyük düşüşün birincil nedeni olarak bunu söylemek mümkün değil.

Bloomberg’e göre 2021’de TikTok’un yıllık geliri 4,6 milyar dolardı. 2022’nin sonunda ise bu gelirin 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Aynı zamanda bu platform, hızlı bir şekilde artan kullanıcı sayısına da sahip. Bu istatistiklere bakıldığı zaman birçok kişi, Facebook’un hem gelir hem de kullanıcı büyümesi açısından düşüş yaşamasını ana nedeni olarak TikTok’u gösterdi. Ayrıca istatistikler, büyük bir spekülasyona neden oldu.

TikTok’un başarılı olmasındaki en önemli neden, öneri algoritmasıdır. Bu sayede, kullanıcıların ilgi alanlarına göre içerik öneriyor ve onları sürekli olarak platformda meşgul ediyor. Aynı zamanda daha kısa videolarla kısa sürede daha fazla içeriğe erişimi sağlıyor.

TikTok’un sahip olduğu bir başka avantaj ise çok takipçisi olan kişilerin, takipçileriyle iletişim kurmak için platformu kullanması oluyor. Bu durum da kullanıcıların Facebook yerine TikTok’u tercih etmesine neden oldu. Ek olarak pek çok marka ve işletme, reklam amacıyla TikTok’u kullanmayı tercih ediyor.

Pek çok kişi Facebook’un hala en iyi sosyal medya platformlarından biri olarak görüyor. Meydana gelen düşüşün ise Reels gibi yeni hizmetler sayesinde iyileşeceğine inanılıyor. Facebook ve TikTok arasındaki rekabetin artmasından kazanlı çıkan taraf ise kullanıcılar oluyor. Bu sayede kullanıcılar, yeni ve gelişmiş hizmetler alıyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook düşüşü için en önemli neden ne? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın