Euro/dolar paritesinde gözler kritik eşikte

Para politikalarında genişlemeye başlayan ayrışma Döviz ve tahvil yatırımcılarının kararlarına yansımaya başladı.

Citigroup Inc., Societe Generale SA ve Deutsche Bank AG’ye göre Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) şahin duruşu, şimdilerde 1,08’in altında seyreden Euro/Dolar ’ın önümüzdeki aylarda 1,10 seviyesine yükselmesine neden olabilir.

Öte yandan kısa vadeli Avrupa swap oranları, Mart ayının başlarında ABD’deki eşdeğerlerini yakalayarak farkı 70 baz puana kadar indirdi.

SocGen stratejistleri, bu seviyenin en son 2021’de, euro/dolar 1,21’in üzerine çıktığında görüldüğüne işaret ettiler. Russell Investments Küresel FX Direktörü Van Luu, “Daha olumlu bir trend ve ABD ile tahvil getiri farklarının azalmasına bağlı olarak, önümüzdeki 1-2 ay içinde eurodaki uzun pozisyonlarımızı artıracağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

Enflasyon oranları parite için belirleyici olacak

Avrupa Merkez Bankası (AMB) iki hafta önce “enflasyonla mücadele taahhüdünden taviz vermeyerek” politika faiz oranlarını 50 baz puan artırmış; buna karşın Fed ile İngiltere Merkez Bankası (BOE) 25’er baz puanlık faiz artışları gerçekleştirmişti.

Euro Bölgesi Mart ayı tüketici enflasyonu verileri de 31 Mart Cuma günü açıklanacak. TÜFE’de aylık yüzde 1,1, yıllık yüzde 7,1 artış açıklanması bekleniyor. Verilerin beklentileri aşması halinde AMB’den sıkılaştırma beklentilerinin güçleneceği, euronun daha da değer kazanabileceği öngörülüyor.

Yorum yapın