Ethereum madenciliği nedir ve ETH nasıl üretilir?

Özellikle kripto paraların son 3 yılda hayatımızda fazlasıyla yer etmesiyle, Ethereum madenciliği nedir ve Ethereum nasıl üretilir gibi sorular bilgisayar kullanıcılarının aklında yer ediyor. Bu yazımızda sizler için bilgisayarınızda nasıl kazım (mining) yapabileceğinize ve bunun için nasıl bir donanıma sahip olmanız gerektiğine değineceğiz.

Ethereum madenciliği için uygun bir ekran kartı gerekiyor

Öncelikle bilgisayarınızın donanım gücünü kullanarak ETH yani Ether olarak adlandırılan dijital para birimi elde edebilmek için belli donanımlara sahip olmanız gerekiyor.

Her ne kadar Ethereum elde edebilmek için işlemcinizi kullanabiliyor olsanız da bunun getirisi oldukça azdır. İşlemciyi tam güçle kullandığınız için, günün sonunda zaten çok az bir gelir getirecek olan bu işlem, işlemcinizi hırpalamanıza değmeyecek kadar karsız bir çaba olacaktır. Bu anlamda Ether elde etmek için en çok kullanılan yöntem, ekran kartının gücünü kullanmaktır.

Her ne kadar Bitcoin madenciliği için çeşitli özel devreler kullanılması gerekse de standart bir Microsoft Windows kullanıcısı, uygun donanımlarla kolayca Ethereum madenciliği yapabilir. Bu anlamda ilk sahip olmanız gereken, en az 4 GB VRAM‘e sahip bir ekran kartına sahip olmaktır. Ethereum ağlarında gerçekleşen son güncellemelerle birlikte 2 GB VRAM’lik kartlarla kazım yapmak hem daha zor hem de kârsız bir uğraş haline geldi.

Adım adım Ehereum nasıl üretilir?

  1. Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi kazıma uygun bir ekran kartımızın olması gerekiyor.
  2. Bu aşamada ilk ihtiyacımız, kazım yapacak bir havuz ve buna uygun bir program indirmektir. Bu anlamda birkaç farklı alternatif bulunsa da, bu yazımızda bizler LoL Miner uygulaması ve Binance havuzu üzerinden ilerleyeceğiz.
  3. Öncelikle ilk yapmanız gereken buraya tıklayarak Binance’ın resmi web sitesine gitmek ve eğer yoksa bir Binance hesabı oluşturmak olacak. Binance hesabınıza gelen parayı banka hesabınıza aktarmanız için iki aşamalı güvenlik özelliğini etkinleştirmeniz ve gereken adımları tamamlamanız gerekiyor.
  4. Hesabınızı oluşturduktan sonra, buraya tıklayarak Binance’ın havuz ana sayfasına gidiyoruz. Sağ üstte profil adınızın yazdığı yere tıklayarak sarı + butonuna basıp Madencilik Hesabı Oluştur ekranına geliyoruz.
  5. Madencilik Hesabı kısmına, kazım için kullanacağınız hesabınızın adını yazmanız gerekiyor. Buraya herhangi bir isim yazdıktan sonra aşağıdan Ethash seçeneği seçiyoruz ve Oluştur butonuna basıyoruz.

6. Bu aşamada artık Mining için gerekli hesabı oluşturduk. Buraya tıklayarak tekrardan havuz ana sayfasına gidiyoruz ve demin oluşturduğumuz Ethash hesabına tıklıyoruz. Bu aşamada hemen aşağıda, ‘Madencilik URL’si‘ yazan yerin altındaki linki kopyalıyoruz.

7. Artık Binance’ta yaptığımız kazımı havuza aktarmak için gereken bütün her şeye sahibiz. Şimdi tek yapmamız gereken kazım yapacağımız LoLMiner’a gerekli bilgileri girmek. Buraya tıklayarak programı bilgisayara indirelim ve herhangi bir klasöre çıkaralım.
8. Klasörün içerisinde yer alan mine_eth adlı dosyaya sağ tıklayarak Düzenle diyelim. Bu aşamada bir Not Defteri penceresi açılacak ve gerekli bilgileri girebileceğimiz bir düzenleme ekranı çıkacak.
9. Bu aşamada demin kopyaladığımız Madencilik URL’sini, ‘POOL=’ satırının yanına kopyalıyoruz. Hemen aşağıdaki “WALLET=” kısmının yanına ise, oluşturduğunuz hesabın adını giyorursunuz. Örnek olarak diyelim ki hesabınızın adı ShiftDelete123XYZ olsun.

Bahsettiğimiz iki satır şöyle olmalı:

set “POOL=stratum+tcp://ethash.poolbinance.com:1800”
set “WALLET=ShiftDelete123XYZ.lolMinerWorker

10. Artık tek yapmanız gereken bu pencereyi kapatıp kaydetmek ve mine_eth adlı dosyaya çift tıklayarak çalıştırmak. Yaklaşık 10 dakika içerisinde, eğer her şeyi doğru yaptıysanız Binance’daki havuz hesabınızda kazım işleminiz görüntülenecektir.

Peki sizler Ethereum kazımı için nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorum yapın