Eski fotoğrafınızın kalitesini artıracak üç mucizevi site

Fotoğrafın kalitesini artırma kavramına polisiye dizilerinde çokça rastlarız. Bir tarafta suçun peşinden koşan ve şüphelilerin düşük çözünürlüklü fotoğrafına ulaşan polis ekipleri, diğer ise tarafta onlardan kaçan suçlular vardır. Bu dizilerin ortak özelliği, senaryo gereği polislerin bilgisayar ortamında şüphelinin kalitesiz fotoğrafını yüksek çözünürlüklü hale getirmesidir.

Ancak fotoğrafın kalitesini yükseltmek aslında sadece dizilere mahsus fantastik bir şey değil. Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinin birleşiminden oluşan, son kullanıcının da erişimine açık yazılımları kullanarak eski fotoğraflarınızın çözünürlüğünü netleştirebilirsiniz. Bu noktada size yardımcı olacak sitelerden bahsettik.

Fotoğrafın kalitesini artırmak için 3 site

1) Let’s Enhance

Fotoğrafı yüksek kaliteli hale getirmek, çözünürlüğünü büyütmekten ibaret değildir. Aksine 480×480 piksel bir görüntüyü Photoshop’ta büyütmeye kalktığınızda kalitenin daha beter bozulduğunu göreceksiniz. Sadece çözünürlük değil; aynı zamanda fotoğrafın renk tonu, kontrastı, dokusu vb. diğer detaylarını da işleyerek yeni çözünürlüğe uygun hale getirmek gerekir.


Sol: Düşük çözünürlüklü – Sağ: Yükseltilmiş hali – Fotoğraf: Let’s Enhance

Bütün bu işlemleri yapay zeka algoritması sayesinde yapabilen üç yazılımdan bahsettiğimiz listenin ilk konuğu; Let’s Enhance. Web sitesi aracılığıyla çalışan bu yazılım, görüntünün kalitesini 16 kata kadar kayıpsız büyütebiliyor. Let’s Enhance sitesinin sanat eserleri, fotoğraflar ve objeler için farklı modları bulunuyor. Böylece her fotoğrafın türünü algılayıp ona göre işlem yapıyor.

Ücretli bir program olan Let’s Enhance ilk denemede 5 adet resmi ücretsiz dönüştürmenize izin veriyor. Daha fazlası için aylık kredi satın almanız gerekiyor. Let’s Enhance ile fotoğrafın kalitesini artırmak için web sitesine gidin ve “Try for free” butonuna basın. Akabinde sizden fotoğraf yüklemenizi isteyecek ve ardından işlemi başlatacaktır.

2) AI Image Enlarger

AI Image Enlarger, görüntünün kalitesinden ödün vermeksizin yüzde 200, yüzde 400 ve yüzde 800 oranlarına kadar büyütüyor ve geliştiriyor. Ücretsiz olmasınedeniyle fotoğrafın kalitesini artırma yazılımları listemizde avantajlı bir konuma yükselen AI Image Enlarger’in en önemli özelliklerinden bir tanesi; görüntüdeki bulanıklıkları yapay zeka ile gidermesi.


AI Image Enlarger ile kalitesi yüzde 400 yükseltilen bir görüntü

Ayrıca bu site, dijital kamera ile çekilen görüntülerdeki parazitlenmeyi yine kalite kaybı olmadan giderebiliyor. Tek tıklama ile görüntünün renk tonunu ve kontrastını iyileştirebildiğini iddia eden AI Image Enlarger; bulanık yüzü rötuşlama, cildi, saçı, gözleri ve dudakları iyileştirme yeteneğine sahip. Ve bütün bunları ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz.

Elinizdeki düşük kaliteli fotoğrafların kalitesini artırmak için sizler de AI Image Enlarger yazılımını kullanabilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Drop image or click button” bölümüne, yükseltmek istediğiniz görüntüyü yerleştirin. Ardından işlem başlayacak ve yüklediğiniz fotoğrafın kalitesi yapay zeka algoritmaları ile yükseltilecektir.

3) Adobe Online Image Enhancer

Adobe Spark’ın fotoğraf geliştirme özelliği Online Image Enhancer’i kullanarak karanlık bir resmi netleştirebilir, görüntüdeki ayrıntıları iyileştirebilir, kontrast ve parlaklığı artırabilir ve renk tonlarını Adobe’nin teknolojisi ile ayarlayabilirsiniz.

Adobe Online Image Enhancer;

  • Kamera sarsıntısı kaynaklı bozulmayı,
  • Düşük aydınlatmayı ve odak eksikliğini,
  • Kontrast ayarını,
  • Doygunluk değerini,
  • Gölgeyi ayarlamalarını,

ve bir fotoğrafın kalitesini artırmak için gerekli olan her eylemi gerçekleştirebiliyor. Premium için aylık 62 TL ücreti bulunan ancak 14 gün deneme süresi tanıyan Adobe Online Image Enhancer yazılımı için öncelikle bir Adobe hesabına sahip olmanız gerekiyor. Hesabınız varsa veya açtıysanız program web sitesine gidip “Upload photo” butonuna basarak fotoğrafı yükleyin.

Ardından sağ taraftaki Enhancements kısmından istediğiniz ayarı değiştirerek kendi isteğinize göre oynamalar gerçekleştirin.

Yorum yapın