Enerji Bakanlığı’ndan Irak petrolüyle ilgili tazminat açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye ile Irak arasında Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı yönünde çıkan haberler sonrası açıklamada bulundu.

Bakanlık davanın Irak Merkezi Hükümeti ile Irak’ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında uzun yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığından kaynaklandığını belirtti.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin Irak’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı gösterdiği, hem Irak’ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba gösterdiği kaydedildi.

Enerji Bakanlığı Türkiye’nin bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemi’ni çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yaptığını ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağladığı belirtildi.

Açıklamada söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütüldüğü kaydedildi.

Bakanlık davanın gelinen bu aşamasında hakem heyetinin, Irak’ın beş talebinden dördünü reddettiği ve ülkenin taleplerinin ise büyük çoğunluğu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmedildiğinin altını çizdi.

Bakanlık açıklamasında Türkiye’nin uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazır olunduğu kaydedildi.

Yorum yapın