En düşük emekli maaşına zammın maliyeti netleşti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve grup başkanvekillerinin imzasını taşıyan İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşı ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklife ilişkin etki analizine ilişkin komisyona sunum yaptı.

Hükümetin en düşük emekli aylığı tutarının 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye yükseltilmesi kararının bütçeye yükü 120,8 milyar TL olacağı netlik kazandı.

Komisyon üyelerine sunulan etki analiz raporuna göre, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında iki kez ödenen bayram ikramiyesinin bin 100 TL’den 2 bin TL’ye yükseltilmesinin 2023 bütçesine maliyeti de 24,9 milyar TL olacak.

Rapora göre, torba teklifteki tüm düzenlemelerin toplam maliyeti ise 149,3 milyar TL’ye ulaşacak.

Erdoğan açıklamıştı

Geçen hafta katıldığı bir TV programında en düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olacağını açıklayan Erdoğan “Emeklilerle ilgili çalışmamızı yaptık. Bu rakamı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla belirledik. Açıklamak yine bana kaldı. Bu akşam buradan güzel müjdeyi vermiş olayım. Bunu 7 bin 500 lira olarak bu akşam buradan açıklamış oluyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu artış için yapılması gereken yasal düzenleme için yasa teklifi TBMM’e sunulmuş, ardından da görüşmeler başlamıştı.

Halen komisyonda görüşmeleri devam eden artış maliyetine ilişkin açıklama da komisyonda görüşüldü.

Yorum yapın